İnternet

Hayalimize girse korkarız: Hem yürüyen, hem de uçabilen örümcek robotlar geliyor

Tokyo Üniversitesi’nden araştırmacılar, kabuslarımıza girebilecek kadar dehşetli bir konsepti tanıttı: Hem sürünebilen hem de uçabilen robot örümcekler.

Gerçek örümcekler nasıl uçacaklarını çoktan buldu. Ağları ile ultra hafif ipek paraşütler örüp rüzgarda süzülerek uçabiliyorlar. Bu sayede büyük aralıkları sekiz ayak üzerinde yürümekten bile çok daha süratli kat edebiliyorlar ve ayrıyeten şiddetli toprakları geçmeleri kolaylaşıyor. Pekala lakin bu yaklaşımı bir robot ile gerçekleştirmek mümkün mü?

Uçan bir örümcek robot yapmak için onu faal ekipmanlarla donatmak gerekli. Sorun şu ki, çok bacaklı bir robotu tek tek uzuv segmentleri üzerinde gezinmesine yetecek kadar servo motor ve batarya ile donatmak aslında çok büyük bir iş. Boston Dynamics’in etkileyici derecede çevik bir robot köpeği olan SPOT, en hafif konfigürasyonunda neredeyse 70 kilo ağırlığında. Bunun üzerine uçmasını sağlayacak kadar motor ve itici eklemek, daha da ağır bir robotla sonuçlanacak ve bu da şarj edilmeden evvel ne kadar müddet çalışabileceğini etkileyecektir.

Tokyo Üniversitesi, bu imkansız üzere görünen misyonu farklı bir yaklaşımla başarmış üzere görünüyor. SPIDAR olarak isimlendirdikleri 33 kiloluk robotun kendi başına ayakta durması için gereğince güçlü olmayan eklemli uzuvlarında hafif lakin nispeten zayıf servolar kullanıyor. Bu, onu bir jet motoru olmadan kaldırabilecek kadar hafif tutuyor, lakin örümceğin yalnızca dik durmak için daima bir sıçrama yapması gerektiği manasına geliyor.

SPIDAR’ın bacak hareketleri, robotun sekiz bacak segmentini döndürmek, hareket ettirmek ve pozisyonlandırmak için kullanılabilen, her bacakta dörder tane olmak üzere 16 hareket kabiliyetli itici tarafından destekleniyor. Tüm iticiler ve bacak hareketleri düzgün bir formda koordine edildiğinde, SPIDAR ayağa kalkabiliyor ve yürüyebiliyor, fakat şu anda çok yavaş ve çok yüksek sesle hareket ediyor.

Hepsi aşağı yanlışsız yönlendirildiğinde, bu 16 itici birebir zamanda SPIDAR’ı uçurmaya yetecek kadar kaldırma kuvveti üretiyor ve pillerini tüketmeden evvel toplam dokuz dakika boyunca uçabiliyor ya da 18 dakikaya kadar yürüyebiliyor. Bu müddet şimdi pratik bir iş için kâfi değil lakin aşağıdaki görüntünün da gösterdiği üzere SPIDAR bu noktada şimdi rafine edilmemiş bir prototip.

SPIDAR’ın nasıl çalıştığını aşağıdaki görüntüden izleyebilirsiniz:

Kaynak: Chip

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu