Blog

HDK Eş Sözcülüğü’ne Esengül Demir ve Cengiz Çiçek seçildi

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), “Faşizme ve sömürüye karşı demokratik meclislerde birleşelim. Örgütlü ve özgür toplumla yeni hayatı kuralım” şiarıyla İstanbul’da 12’nci Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. HDK Bayan Heyeti ile dün başlayan Genel Konsey, ikinci gününde Kongrenin tüm meclislerinin iştirakiyle devam etti.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Genel Konseye, HDK Eş Sözcüleri Esengül Kılıç ve Cengiz Çiçek, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Lideri Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Lideri Saliha Aydeniz, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Liderleri Hasret Gümüştaş ve Şahin Tümüklü ve Sosyalist Tekrar Kurtuluş Partisi (HDK) Eş Genel Lideri Canan Ulu katıldı. Hürmet duruşuyla başlayan Genel Kurul’da, HDK’nin gayretini bahis alan, birinci Eş Sözcüleri Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü’nün iletilerinin yer aldığı sinevizyon gösterimi yapıldı.

Genel Kurul’da konuşan Divan Heyeti üyesi Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, “HDK ezilen ve sömürülenlere dayatılan tüm baskılara, haksızlıklara karşı adil, eşit, özgür ve barışçıl bir ülkeyi ve dünyayı inşa etmek için tahayyülünü büyüten bir kongredir. HDK 12’nci Genel Kurul’a giderken, kendisini ezilenlerin ve sömürülenlerin tarihi ittifakı olarak tanımlar. HDK’nin kuruluş ideolojisi de budur. Bugüne kadar bize dayatılan, egemenlerin iki temel blokuna karşı esasen üçüncü yolu inşa etmek üzere bir ortaya gelen ve Demokratik Cumhuriyetin inşasında, toplumsal dinamiklerin örgütlenmesi ve ortak bileşkesini oluşturmak, toplumsal değişim ve dönüşümü örmek için kurulmuştur” dedi.

Genel Şura, daha sonra basına kapalı bir formda devam etti.

İki gün süren tartışmaların akabinde Genel Kurul’da sonuç bildirgesi okundu. İdare Kurulu’nun belirlenmesinin akabinde HDK Eş Sözcülüğü’ne tekrar Esengül Demir ve Cengiz Çiçek seçildi. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu