Blog

HTŞ’den Suriye ordusuna taarruz: 11 meyyit

El Esas’ın eski Suriye kolu olan Heyet Tahrir el Şam (HTŞ), Suriye ordusuna atak düzenledi. İdlib’in büyük çoğunluğunu denetim eden HTŞ’nin Kafr Ruma yakınlarında, bir askeri karakola top mermileri ve roketlerle taarruz düzenlediği belirtildi. Ataklar sonucu, 11 Suriye askerinin hayatını kaybettiği duyuruldu.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) açıklamasında, “HTŞ, İdlib vilayetindeki Kafr Ruma yakınlarında Suriye askeri karakoluna top mermileri ve roketler atarak sekiz askeri öldürdü” denildi. Daha sonra ise Kafr Nabl yakınlarında, üç Suriyeli askerin ‘keskin nişancılar’ tarafından öldürüldüğü belirtildi.

‘ANKARA-ŞAM NORMALLEŞMESİNDE HÜCUMLAR ARTTI’

AFP’ye konuşan SOHR Lideri Rami Abdel Rahman, Ankara ile Şam ortasındaki ‘normalleşme’ sürecinde HTŞ’nin İdlib’de Suriye ordusuna yönelik akınları artırdığını lisana getirdi. Birleşmiş Milletler’in (BM) ‘terör örgütü’ listesine aldığı HTŞ, El Esas ile bağlarını 2016 yılında resmen kesti.

HTŞ ÖNDERİ ‘U DÖNÜŞÜ’ DEMİŞTİ

Türkiye ile Suriye ortasında 11 yıl sonra üst seviye resmi temas kurulması HTŞ’nin reaksiyonunu çekmiş, örgütün başkanı Ebu Muhammed el Colani, öteki silahlı kümelere ‘Suriye rejimine karşı birleşme’ davetinde bulumuştu. Colani, Suriye ile Türkiye ortasında Rusya’nın arabuluculuğunda yapılan görüşmeleri ‘Suriye ihtilalinin maksatlarından sapan tehlikeli U-dönüşü’ olarak nitelemişti. (DIŞ HABERLER)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu