Blog

İçişleri Bakanlığı’ndan asayiş ve trafik genelgesi

İçişleri Bakanlığı, 81 vilayet valiliğine, ‘2022-2023 Eğitim Öğretim Yılının İkinci Yarısında Alınacak Asayiş ve Trafik Tedbirleri’ ile ilgili genelge gönderdi. Genelgede, alınacak asayiş ve trafik tedbirleri sıralandı.

‘ÖNCE YAYA’ GÖRSELLERİ ÇİZDİRİLECEK

Genelgede, 6 Şubat 2023 tarihinde başlayacak olan okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim ikinci periyodunun huzur ve inanç ortamı içerisinde sürdürülebilmesi, çocukların ve gençlerin okul etraflarında maruz kalabilecekleri her türlü aksiliklerin engellenmesi ve trafik güvenliğinin artırılmasının değer arz ettiği tabir edilerek, şu önlemler sıralandı.

Genelgeye nazaran, vali ve kaymakamların başkanlığında ilgili paydaşların iştirakiyle; okul servis nakliyatı faaliyetleri tertipli ve inançlı olarak yürütülecek, okul servis araçlarının çalışmalarında karşılaşılan sıkıntılar çözülecek, eğitim öğretim periyodu başlamadan evvel toplantı düzenlenecek ve gerekli iş birliği ve uyum sağlanacak. Okul etraflarında yaşanan kazalara ait risk tahlil değerlendirmeleri çerçevesinde bu bölgelerde ek önlemler planlanacak. Okul servis araçlarına yönelik kontrollerin eğitim kurumlarının açılış tarihleri temel alınarak hafta boyunca kesintisiz yapılacak ve eğitim öğretim yılı müddetince planlı kontrollere devam edilecek.

Ayrıca okul yönetimleri ile irtibat kurularak okul giriş ve çıkış saatlerinde, okul önlerinde, etrafında ve güzergâhlarında gerekli trafik önlemlerinin alınması için ekip/personel görevlendirilecek. Şoförlerin yaya ve okul geçitleri öncesinde uyarılarak, dikkatlerini daha üst seviyeye çıkarmak için yavaşlamalarını ve yayalara birinci geçiş hakkını vermelerini sağlamak gayesiyle tüm ışıksız okul ve yaya geçitlerine araçların yaklaşım istikametinde ‘önce yaya’ görsellerinin çizdirilmesi acilen tamamlanacak, eski ve silinmiş görseller yenilenecek.

METRUK BİNA VA YAPILAR YIKILACAK

İçişleri Bakanlığınca kamuoyunda farkındalığı artırmak emeliyle ‘Yayalar İçin 5 Adımda İnançlı Trafik’ kampanyasının okul etraflarında faal bir formda yürütülmesine devam edilecek. Taşınabilir trafik eğitim tırı ile okullarda verilecek eğitimlerin vilayet ulusal eğitim müdürlükleri ile koordine edilerek evvelce planlanacak ve çocuk trafik eğitim parklarının modernize edilmesi ve park bulunmayan vilayetlerimizde trafik eğitim parklarının hayata geçirilmesine yönelik çalışmalar desteklenerek devam edecek.

Okul, hastane, alışveriş merkezi üzere yayaların ağır olduğu ya da trafik akımının yayalara risk oluşturduğu yerlerde ve bu yerlerin etrafındaki cadde, sokak ve güzergâhlarda azami sürat hududunun 30 km/s sürate düşürülmesi çalışmaları titizlikle sürdürülecek.

Genelgede, okulların daha inançlı hale getirilmesi maksadıyla gözetici ve önleyici önlemlerin alınmasının ehemmiyeti vurgulandı. Bu kapsamda; öncelik dereceli okullar başta olmak üzere okullarda güvenliğin azami ölçüye çıkarılması gayesiyle okullarda kurulan güvenlik kameralarının çalışabilirliği denetim edilecek ve Kent Güvenlik İdare Sistemine (KGYS) entegrasyonu tamamlanacak. Eğitim ve öğretim ortamını olumsuz etkilediği bedellendirilen metruk bina ve yapıların yıkılması sağlanacak.

OKUL ÖNLERİNDE GEREKLİ ÖNLEMLER ALINACAK

Okul güvenliği, uyuşturucu ve uyarıcı unsur ile uğraş ve öbür konularla ilgili olarak eğitim öğretim periyodu öncesinde her vilayette valilerin başkanlığında kaymakamlar, vilayet emniyet müdürü, vilayet jandarma kumandanı, varsa kıyı güvenlik komutanlığı temsilcisi, okul yöneticileri, okul aile birliği liderleri, Yeşilay temsilcisi, uyuşturucu ile uğraş konusunda uzman işçi ile eğitim öğretim konusunda uygun görülecek öbür paydaşların iştirakiyle hazırlık toplantısı düzenlenecek.

Okul önleri ve yakın etrafında öğrencilerin makûs alışkanlıklar edinmesine ve suça sürüklenmesine sebep olabilecek alkol, sigara/açık sigara, tütün üzere hususlar ile kesici, delici, yaralayıcı üzere başka ögelerin satılması, taşınması ve bulundurulmasını önlemek gayesiyle gerekli önlemler alınacak.

Öğrencilerin husus bağımlılığı ve öbür ziyanlı alışkanlıklara karşı korunması gayesiyle öbür kurumlarla koordineli bir biçimde okullar etrafında bar, kahvehane, kafe, internet salonu, market, büfe, park, bahçe vb. kamuya açık alanlarda çocuk, narkotik, asayiş ve muhtaçlık duyulan başka takımlarla genel asayiş uygulamaları ve kontrolleri yapılacak. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu