Sanayi

İGDAŞ: Doğalgaz fiyatlarındaki düşüş konutlara yansımadı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki İstanbul Gaz ve Doğalgaz Dağıtım AŞ’nin (İGDAŞ) Genel Müdürü Dr. Mithat Bülent Özmen, dünya ve Türkiye’deki doğalgaz fiyatlarıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Mithat Bülent Özmen, Avrupa’da kaydedilen doğalgaz fiyatlarındaki düşüşün sürdüğünü ve fiyatların gerilediği düzeyin piyasaların tekrar istikrara ulaşma sürecini hızlandırdığını söyledi. Özmen’in verdiği bilgilere nazaran, Avrupa gaz fiyatları için gösterge kabul edilen Hollanda’daki TTF endeksinin geçen ekim ayında 161,90 evro/MWh olan ortalaması, ocak ayının birinci 25 gününün sonunda 66,50 euro/MWh’e geriledi.

Özmen, “Avrupa’daki fiyatların gerilediği düzey, sanayi kaynaklı bir resesyon riskini azalttı ve doğalgaz ile elektrik piyasaları beklenenden daha evvel dengelenme sürecine girdi” dedi.

Fiyatlardaki düşüşte, kışın sert geçmemesinin ve Rus gazındaki azalmaya karşın arz güvenliği ile risklerin düşük kalmasının aktif olduğunu söyleyen Özmen, tasarruf önlemleri ile talebin baskılanmasının da bu düşüşte rolü olduğunu söyledi.

Özmen’in verdiği bilgilere nazaran, TTF’de oluşan doğalgaz fiyatları, kasım ve aralık aylarını sırasıyla 126,52 euro/MWh ve 115,79 euro/MWh ortalama ile kapattı. Fiyatlar, 21 Aralık 2022 tarihinde uzun bir ortadan sonra iki basamaklı sayılara geriledi ve içinde bulunduğumuz periyotta, 55–60 euro/MWh bandında seyrini sürdürüyor.

‘DÜŞÜŞ TÜRKİYE’NİN DE DOĞALGAZ İTHALAT MALİYETİNİ AZALTTI’

Avrupa’daki gaz fiyatlarındaki gerilemenin, Türkiye’nin arz güvenliği için elzem olan sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) fiyatlarını da düşürdüğünü vurgulayan İGDAŞ Genel Müdürü Dr. Mithat Bülent Özmen, kış talebinin devreye girmesi ile birlikte TTF fiyatlarının altında oluşan LNG fiyatları ile TTF ortasındaki makasın daraldığını vurguladı.

Doğalgaz fiyatlarındaki düşüşün, Türkiye’nin de doğal gaz ithalat maliyetini azalttığını söyleyen Dr. Özmen, bu düşüşün şimdi konut tarifelerine yansımamasıyla ilgili olarak, halihazırdaki yüksek oranlı sübvansiyonlara dikkat çekti.

Konut tüketimleri için doğalgaz dağıtım şirketlerine uygulanan gaz satış tarifesinin Türk lirası bazında geçen yılın şubat ayına nazaran yüzde 149,26 arttığına dikkat çeken Dr. Özmen, birebir devirde dolar bazındaki artışın da yüzde 73,21 olduğunu söyledi. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu