Blog

İngiltere’de grev aykırısı tasarı Avam Kamarası’nda kabul edildi

İngiltere’de kimi kesimlerdeki grevler sırasında ‘minimum seviyede hizmet sağlanmasını’ öngören yasa tasarısı, Avam Kamarası’nda 246’ya karşı 315 oyla kabul edildi. Tasarı, Lordlar Kamarası’nın da onay vermesi halinde yasalaşacak. Tasarı, grevler sırasında kimi çalışanların işbaşı yapmalarını mecburî kılarken, bunu reddedenlerin işten atılmalarının önünü açıyor.

İngiltere, İskoçya ve Galler’de geçerli olması öngörülen tasarıda, bakanlara itfaiye, ambulans ve demiryolu hizmetlerinde asgarî seviyede hizmet verilmesini mecburî kılma yetkisi veriliyor. Her dal için gereken ‘minimum hizmet seviyesinin’ görüşmelerle belirleneceği aktarılırken, kelam konusu tasarının mevcut grevleri etkilemeyeceği belirtiliyor. Tasarıda, grev sırasında çalışması istenen ancak yeniden de greve gitmeyi tercih eden bir çalışanın, haksız yere işten atılma karşısında otomatik bir korunması bulunmuyor.

İŞÇİ PARTİSİ’NDEN ELEŞTİRİ

Grev tersi tasarıyı eleştiren Personel Partisi Genel Lider Yardımcısı Angela Rayner, tasarının hükümete personelleri ‘keyfine göre’ işten atmakla tehdit etme gücü vereceğini belirtti. Emekçi Partisi, grevci çalışanların haksız yere işe atılmasını önleyen mevcut müdafaaların yürürlükte kalması için tasarıya değişiklik teklifi verdi lakin önerge reddedildi. İktidardaki Muhafazakar Parti’nin milletvekillerinden Jacob Rees-Mogg da tasarıyı eleştirirken, ‘kötü yazıldığını ve muğlak olduğunu’ söyledi.

‘GREV HAKKINA SALDIRI’

Sendikalar da eleştirdikleri tasarıyı ‘grev hakkına saldırı’ olarak nitelendirdi ve yasalaşması halinde hukuk gayreti başlatacaklarını açıkladı. İş Dünyasından Sorumlu Bakan Yardımcısı Kevin Hollinrake ise tedbirlerin ‘orantılı ve anlamlı’ olduğunu söyledi. Hollinrake, “Grev yapma hakkıyla, İngiliz halkının hayatını ve geçim kaynaklarını inançta tutmak ortasında makul bir istikrar kumalıyız” dedi.

İngiltere’de yarın, ortalarında öğretmenler, otobüs sürücüler, memurlar ve üniversite çalışanlarının da bulunduğu yüz binlerce kişi çalışma şartları ve fiyat uyuşmazlıkları nedeniyle greve gidecek. Gelecek hafta da, hemşireler ve ambulans hizmetleri çalışanları iş bırakacak. Bu ortada itfaiyecilerin bağlı bulunduğu sendikada yapılan oylamada da greve gidilmesi kararı alındı. (BBC Türkçe)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu