Elektronik

iOS 16.4, herkesin beklediği bu özelliği nihayet hayata geçirecek

WebKit blogundaki yeni bir gönderiye nazaran, Apple’ın yeni iOS 16.4 ve iPadOS 16.4 betaları, ana ekranınızdaki Safari web uygulamalarının size anlık bildirimler göndermesine müsaade verecek.

İlk iPhone’dan bu yana, ana ekranınıza uygulama gibisi simgeler olarak gösterilen web sitelerine kısayol ekleyebiliyordunuz, fakat web uygulamaları size bildirim gönderemiyor yahut bildirim rozetleri gösteremiyordu. Lakin iOS ve iPadOS 16.4 ile bu durum değişecek üzere görünüyor.

Ana Ekran’a eklenen bir web uygulaması, ‘abone ol’ düğmesine dokunmak üzere direkt kullanıcı etkileşimine cevap olarak geldiği sürece anlık bildirim almak için müsaade isteyebilecek. iOS yahut iPadOS, kullanıcıdan web uygulamasına bildirim gönderme müsaadesi vermesini isteyecek. Kullanıcı daha sonra iPhone ve iPad’deki öbür tüm uygulamalarda olduğu üzere Bildirim Ayarları’nda web uygulamalarının müsaadelerini yönetebilecek.

Web uygulamalarından gelen bildirimler tıpkı öbür uygulamalardan gelen bildirimler üzere çalışacak. Kilit Ekranı’nda, Bildirim Merkezi’nde ve eşleştirilmiş bir Apple Watch’ta gösterilebilrcek.

Web uygulamaları ayrıyeten bir bildirim rozeti sayısı belirleyebilecek ve bildirimler Odak modlarını da destekleyecek. Ana ekranınızda bir web uygulamasının birden fazla sürümü varsa, bunlar farklı ayarlara sahip olabilecek; bu da örneğin ferdî ve iş kullanımını ayırmaya yardımcı olmak için faydalı olabilir.

Bu web push bildirim değişiklikleri aslında epeyce uzun bir mühlet evvel vaat edilmişti, çünkü Apple web push bildirimlerinin yolda olduğunu birinci olarak haziran ayında WWDC 2022’de duyurmuştu.

Kaynak: Chip

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu