Elektronik

iPhone 15 Pro’nun tasarımı büsbütün sızmış olabilir

Bir kılıf üreticisinin erişim sağladığı CAD modellerine dayanan, iPhone 15 Pro’nun neye benzeyeceğine dair yeni görseller sızdırıldı. Bu görseller Apple’ın yeni jenerasyon Pro iPhone’un dizaynında biraz farklı bir yaklaşım benimsediğini gösteriyor.

Apple çoklukla yeni telefonlarını piyasaya sürmeden evvel bu CAD belgelerini kılıf üreticileriyle paylaşır, böylelikle yeni telefonun piyasaya sürülmesinden evvel aygıtlar için kılıflar hazırlayabilirler; böylelikle birinci gün için piyasada bol ölçüde seçenek bulunur. Sızan imgelerin, bu belgelere birinci erişen Çinli bir fabrikadan geldiği bildiriliyor.

Twitter’da @ianzelbo tarafından paylaşılan bu görsellerde görülen en büyük değişiklik, Apple’ın daha evvel söylendiği gibi Lightning temas noktasından vazgeçip yerine USB-C’yi koyduğu ve bunun Apple’ın 2012’de 30 pinli konektörü terk etmesinden bu yana en büyük değişiklik olacağı gerçeğini açıkça gösteriyor.

Görüntülerde görülebilen bir öteki besbelli değişiklik ise tasarım. iPhone 12, 13 ve 14 serisi telefonlarda görülen sert, kare halindeki kenarlar kayboluyor ve daha evvel iPhone 11’de görülen yuvarlaklık yerine daha yumuşak kavisli bir kenar ekleniyor. Bir kere daha, kamera çıkıntısının boyutu artıyor, lakin tıpkı sistem ve LiDAR sensörü korunuyor.

Gerçekleşecek üzere görünen bir öbür değişiklik de, daha evvel buradaki haberimizde de bahsettiğimiz üzere, aygıtın yan taraflarındaki fizikî düğmelerden uzaklaşılarak, iPhone SE’deki ana ekran düğmesine benzeri kapasitif düğmelere geçilmesi. Sessize alma düğmesi de yine tasarlanmış üzere görünüyor.

Şimdilik tüm bildiklerimiz bunlar ve teknik özellikler bir sır olarak kalmaya devam ediyor.

Kaynak: Chip

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu