Blog

İran’dan BM’ye mektup: İsrail’e karşılık verme hakkımız gizli

İran, İsfahan kentinde bir askeri tesise insansız hava araçlarıyla düzenlenen akından İsrail’in sorumlu olduğunu, ‘saldırıya cevap verme hakkını gizli tuttuğunu’ bildirdi. İran’ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Said İrevani, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e hitaben mektup yazdı.

AA’nın aktardığına nazaran İrevani mektubunda, 28 Ocak’ta İsfahan kentinde bir askeri tesise düzenlenen atağa ait ön incelemelerin, akının gerisinde İsrail’in olduğunu gösterdiğini ileri sürdü. Mektupta, atağın milletlerarası hukuka ters olduğunu aktaran İrevani, “İran, ulusal güvenliğini savunma ve Siyonist rejimin rastgele bir tehdidine yahut yanılgılı teşebbüsüne gerekli gördüğü yerde ve vakitte kararlı bir biçimde cevap verme konusundaki legal ve doğal hakkını gizli tutmaktadır” sözlerini kullandı.

Ne olmuştu?

İran devlet televizyonu 28 Ocak gecesi İran’ın İsfahan kentinde Savunma Bakanlığı’na ilişkin mühimmat üretim tesisinde büyük bir patlama meydana geldiğini duyurmuştu. İran Savunma Bakanlığı da İsfahan’daki askeri tesise mikro insansız hava araçlarıyla atak düzenlendiğini bildirmişti. The Wall Street Journal gazetesi, 29 Ocak’ta ismi açıklanmayan Amerikalı yetkililere ve olayla ilgili bilgi sahibi bireylere dayandırdığı haberde, saldırıyı İsrail’in gerçekleştirdiğini yazmıştı.

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Kurulu’na yakınlığıyla bilinen “Nournews” haber sitesi ise İsfahan’daki taarruzda kullanılan hava araçlarının yabancı bir istihbarat teşkilatının yönlendirmesiyle Irak’ın kuzeyindeki Kürt kümeler tarafından ülkeye sokulduğunu argüman etmişti. İran devlet medyası, taarruzdan yabancı bir ülkenin istihbarat servisini sorumlu tuttu. Kelam konusu ülkenin ismi verilmezken, ‘Irak Kürdistan Bölgesel İdaresi’nde bulunan ihtilal aykırısı Kürt grupların’ atağa yardım ettiği savunuldu.

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu