Blog

İranlı çift ‘dans ettikleri’ gerekçesiyle 10 yıl mahpus cezasına çarptırıldı

İran’ın başşehri Tahran’da bulunan Azadi Kulesi’nin önünde dans ederken çekilen görüntülerini paylaşan bir çift, ‘yolsuzluğu destekleme ve fuhuş’ suçlamasıyla 10 yıl mahpus cezasına çarptırıldı. The Guardian’ın aktardığına nazaran, Tahran’da tanınan bir Instagram sayfasına sahip olan 21 yaşındaki Astiazh Gerçek ile 22 yaşındaki Buyruk Muhammed Ahmadi, Kasım 2022’de Azadi Kulesi’nin önünde dans ederken çekilen görüntülerini paylaştı. Astiazh’ın ‘başının açık olması’ ve ‘kamuya açık alanda dans etmesi’ gerekçesiyle eleştirilen görüntünün yayınlanmasının akabinde çift, tarafından tutuklanmıştı.

Davalarının sonucunda mahkeme, ‘yolsuzluğu destekleme ve fuhuş’ hatalarıyla ikili de 10 yıl 6 ay mahpus cezası verdi. Ayrıyeten, ikili yurt dışı yasağı ve ‘internet kullanma’ yasağı da getirildi.

14 BİN KİŞİ TUTUKLANDI

Mahsa Jîna Amini’nin eylül ayında ahlak polisi tarafından katledilmesinin akabinde Kürt kentlerinde başlayan protestolar, ülke genelinde devam ediyor. Birleşmiş Milletler’e (BM) nazaran, protestolarda en az 14 bin kişi tutuklandı. Çiftin görüntüsü da, protesto hareketinin talep ettiği özgürlüklerin bir sembolü olarak gösterilmişti.

Tahran’ın simgelerinden biri olan ve fütüristik mimariye sahip Azadi (Özgürlük) Kulesi 1970’lerin başında son Şah Muhammed İstek Pehlevi’nin idaresi altında, Şahyad (Şah’ın Anısına) Kulesi olarak açıldı. 1979’da İran İslam Cumhuriyeti’nin kurulması ve Şah’ın devrilmesinden sonra ismi değiştirildi. (DIŞ HABERLER)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu