Blog

İspanya duyurdu: Zelzele bölgesinde sahra hastanesi kurulacak

İspanya hükümeti, Maraş merkezli sarsıntılardan etkilenen bölgelere sahra hastanesi kurulacağını duyurdu. İspanya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye’ye sahra hastanesi kurulması ve sıhhat işçisi, lojistik, uyum çalışmaları için 70 kişilik profesyonel takımın gönderileceği bildirildi. Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, sahra hastanesinin yanı sıra Sıhhat Ulusal Sistemi’nden takımların Türkiye’de afet bölgelerine gönderileceğini, Suriye’ye de yardım yapılacağını duyurdu.

AA’nın aktardığına nazaran bakanlıktan yapılan açıklamada da, İspanyol yardım grubunun 72 saat içinde dünyanın rastgele bir yerinde konuşlanmaya hazır olduğu, grupta 40’tan fazla sıhhat vazifelisi, 10’dan fazla lojistik yardım uzmanı bulunduğu ve sahra hastanesinin günde 150-200 hastaya bakabilecek, ameliyat yapabilecek ve 20 kişiyi yatılı olarak ağırlayabilecek bir donanıma sahip olduğu kaydedildi.

500 DENİZ SUBAYI YOLDA

İspanya’dan zelzele bölgesine şimdiye kadar iki askeri uçakla 90 kişilik kurtarma ve birinci yardım takımı giderken, Malaga, Valensiya, Zaragoza, Huelva üzere kentlerden çok sayıda sivil yardım kuruluşu da 10-15 kişilik kümelerle, kendi imkanlarıyla Türkiye’ye hareket etti. Öte yandan İspanya Savunma Bakanlığı, toplamda 500 kadar deniz subayının bulunduğu Juan Carlos I ve Galicia gemilerinin, sarsıntıda kurtarma çalışmalarına dayanak vermek için dünden bu yana Türkiye’ye hakikat yolda olduğunu duyurdu.

Bu ortada, Aldeas Infantiles SOS, Educo, Medicos del Mundo, Oxfam Intermon, Plan Internatiocal, World Vision isimli sivil toplum kuruluşları, Türkiye ve Suriye’de sarsıntı mağdurlarına dayanak için Acil Müdahale Komitesi ismiyle ortak yardım kampanyası başlattı. Türkiye’nin Madrid Büyükelçiliği de Türk Hava Yolları’nın takviyesiyle zelzele bölgelerine ulaştırılacak kıyafet, battaniye, çadır, uyku tulumu üzere yardımların toplanmaya başlandığını duyurdu. (DIŞ HABERLER)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu