Blog

İsrail’i eleştiren Ilhan Omar, ABD Dış İlgiler Komitesi’nden ihraç edildi

ABD’de Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada, İsrail’e yönelik tenkitleri nedeniyle Demokrat Milletvekili Ilhan Omar’ın Dış İlgiler Komitesi’ndeki vazifesine son verilmesi kararlaştırıldı.

AA’nın aktardığına nazaran Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Kongrenin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada, 211 “hayır” oyuna rağmen 218 “evet” oyuyla Minnesota Temsilcisi Somali asıllı Omar’ın Dış Alakalar Komitesi’nden çıkarılmasına karar verildi.

Cumhuriyetçiler, İsrail’in kimi siyasetlerini eleştiren Omar’ın “anti-Semitik yorumlar yaptığı” gerekçesiyle Dış Alakalar Komitesi’nden çıkarılması istikametinde oy kullandı.

OMAR: KONUŞMAYA DEVAM EDECEĞİM

Omar, oylama öncesi yaptığı konuşmada, Cumhuriyetçilerin dünyanın belirli bölgelerinden cilt rengi farklı olanlara ve Müslümanlara “olağan şüpheli” biçiminde yaklaştığını belirterek, ülkenin birinci siyah Lideri Barack Obama’nın da “gizli Müslüman” olarak suçlanmasını örnek verdi.

“Hedef olmama şaşıran var mı? Bir halde Amerikan dış siyaseti hakkında konuşmaya layık görülmememe şaşıran var mı?” diyen Omar, Kongreye susmak için gelmediğini, komitede olmasa dahi dünyanın dört bir yanında adaleti arayanlar için konuşmaya devam edeceğini vurguladı. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu