Blog

Kemal Kılıçdaroğlu ‘baba ocağı’nda: Seyyid Mahmud Hayrani Türbesi’ni ziyaret etti

KONYA – CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Konya ziyareti kapsamında birinci durağı “dedem” dediği, ailesinin kökeninin dayandığı ve “baba ocağı” olarak isimlendirilen Seyyid Mahmud Hayrani Türbesi’ oldu.

Seyyid Mahmud Hayrani Türbesi’nde dua eden CHP başkanının soykütüğüne ilişkin bir bilgilendirme yapıldı. Kılıçdaroğlu’nun Konya Akşehirli olduğu, dedesi Seyyid Mahmud Hayrani’nin Kureyşan Ocağı’na mensup olduğu bilgilendirmede, “Sayın Kılıçdaroğlu’nun ataları Türkmenistan, Afganistan Türkistanı olarak bilinen ve Horasan yakınlarındaki Hayran bölgesinden, Selçuklularla bir arada dalgalar halinde Harran eyaletindeki Adıyaman beldesine, oradan Karaman eyaleti Konya Akşehir’e yerleştikten sonra 1243’te Akşehir’den, 1335’te Kayseri-Sivas bölgesindeki Alaaddin Ertena Beyliğinden ve 1466’da Karaman Beyliği’nden üç dalga halinde Tunceli’ye göçmüşlerdir” denildi ve şöyle devam edildi:

“Merhum Turgut Özal’ın özel kalem müdürü ve AKP eski milletvekili Fevzi İşbaşaran, Sayın Kılıçdaroğlu Gelirler Genel Müdürlüğü’nde görevliyken merhum Turgut Özal ile gece yarılarına kadar devlet bütçesi için çalışırlardı. Merhum Özal, sayın Kılıçdaroğlu’nu ayakta karşılardı. Merhum Turgut Özal, ‘Türkiye’de peygamber soyundan gelen birçok aile vardır. Lakin benim tanıdığım iki aileden biri Kılıçdaroğlu ailesidir”, diyor. Alemdar Yalçın’ın çalışmalarında Kemal Kılıçdaroğlu’nun ailesinin Kureyşan ocağına mensup olduğu, Horasan Türkmenlerinden ve Ehli Beyt soyundan geldiği belirtilmektedir. Kureyşan cemaati, Selçuklu ve Osmanlı devrinde büyük saygınlığı olan Kureyşan ocağına mensuptur. CHP genel lideri sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun ailesi ve ataları bu cemaate mensuptur.“

Prof. Dr. Mehmet Hayri Kırbaşoğlu tarafından okunan duada ise, “İktidara gelirseniz kibirli olmayın güçsüzlere yardım edin unutmayın ki sonsuz iktidar yoktur” tabirleri yer aldı.

CHP BAŞKANI ‘YÖRÜK TÜRKMEN BULUŞMASINA ‘KATILACAK

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu gün içerisinde ‘Büyük Yörük Türkmen Buluşmasına’ katılacak. CHP’nin kurduğu ve bir müddettir çalışmalarına devam eden ‘Yörük Türkmen Masası’nın çalışmaları ve atacakları adımlar burada anlatılacak.

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu