Blog

Kızılay Lideri Kınık: Davetimize 40 bin kan bağışı geldi, takımları dinlendirip yarın tek başlayacağız

Habertürk TV yayınına bağlanan Kızılay Lideri Kerem Kınık, Maraş merkezli sarsıntıdan etkilenen bölgedeki son durumu anlattı.

“Şu anda beşik üzere sallanıyoruz. Çok yaygın bir alanda etkisini gösterdi” diyen Kınık, “Aynı anda arama-kurtarma gruplarımız 5-6 bin noktaya müdahale etmek durumundalar. İntikallerde külfetler yaşıyoruz. Alanda inanılmaz savaş veriyoruz. Arama-kurtarma gruplarımız enkazın içindeler, bir taraftan üzerlerine kar yağıyor. Üstüne üstlük artçı zelzeleler oluyor. Hakikaten büyük imtihandan geçiyoruz. Milletlerarası kriz düzeyinde afet olduğu ilan edildi. Ulusal ve ulusal bütün kapasitelerimiz bölgeye seferber edildi” sözlerini kullandı.

‘KANLARI ANALİZ EDİP YARIN BAŞLAYACAĞIZ’

Kızılay’dan 1200 işçinin sarsıntı bölgesindeki çalışmalara katıldığını aktaran Kınık, “20 bini aşkın şahıstan oluşan takımlar var alanda. Vatandaşlar da dişiyle, tırnağıyla bir canlı beşere daha ulaşabilir miyiz diye çalışıyorlar. Biz beslenme, barınma ve kan hizmetleri üzerinde bir kuruluşuz. Kan gereksinimimiz çok fazlaydı. Sabah davet yaptık. Davetimize 40 bin kan bağışı geldi. Şu an Kızılay takımlarımız dinlenmeden çalıştılar. Yarın takımları biraz dinlendireceğiz. Kanları analiz edeceğiz. 11.00-12.00 üzere yine başlayacağız. Yaralı sayısı çok fazla” dedi.

‘ŞU AN ULAŞILAMAYAN BİR NOKTA YOK’

Hastanelerin acil servisleri ve ağır bakım ünitelerinde hasar olduğunu belirten Kınık, şunları söyledi:

“Şu anda ağır biçimde yaralılar civar vilayetlere transfer ediliyor. Burada çalışan sıhhat çalışanı de afetzede olduğu için onlar için çok güç süreç. Dışarıdan gelen doktorlarımız burada hastanelerde. Yaralılar için sahra hastaneler de kuruluyor. Tespit yapıldı, tamamına ulaşıldı, arama-kurtarma planlaması yapıldı. Şu an ulaşılamayan bir nokta yok. Ulaşım tespiti yapılıyor, arama kurtarma grupları müdahaleyi sıraya alıyor. Bilhassa Hatay’a intikalden kaynaklanan problemler yaşanıyor. Yıkılmış, hasar görmüş bina envanteri çıkarıldı. 5-6 bin binadan bahsediyoruz. Burada bir sıralamaya gidilmesi gerek. Dünyadan yardım onun için istendi.”

’72 SAAT ÇOK KRİTİK’

Deprem sonrasındaki birinci 3 günün kritik olduğunu lisana getiren Kınık, “72 saat çok kritik. O kadar ağır kaidelerde, bizi zorlayacak bir vakit dilimi oldu. Olabilecek ne kadar risk varsa hepsi üst üste girmiş durumda. Nitekim bir imtihandan geçiyoruz. Bilhassa vatandaşlarımızdan birinci etapta iş insanlarımızdan, sanayicilerimizden yardım talep ediyoruz. 6-7 vilayetimize takviye verebilecek depo noktaları tespit edildi” sözlerini kullandı.

‘BİRAZ SABIR VE ANLAYIŞ BEKLİYORUZ’

Deprem bölgesine kendi araçlarıyla gelmek isteyenleri, yollarda hasar olduğu konusunda uyaran Kınık şöyle devam etti:

“Vatandaşlarımız çok samimi hislerle ‘Arabamızın bagajına atalım getirelim’ diye bu işe girilmemesi lazım. Yolda araçlar düştü, yaklaşık 50 metre fay kırığı vardı. Yollarda kar ve buz var. Önemli hasarlar var. Vatandaşlarımız biraz daha sabretsinler. Besin, ısınma, battaniye, mont, bot üzere gereksinimlerde vatandaşlarımızdan, iş insanlarımızdan yardım talep ettik. Toplumsal medya hesaplarımıza bakabilirsiniz. Hangi gereç hangi standartlarda tamamını ilan ettik. Gereksinim listesi yaygınlaştırılabilir. 4 bin 500 kan çalışanımız var. Gelen müracaatlarda değişik sebeplerle 3 kişi geliyor, 1 kişiyi alabiliyoruz. Çok kısa müddet içerisinde inanılmaz başarılı bir kan alındı. Bunu inanca almak zorundayız. Biraz sabır ve anlayış bekliyoruz. Eksikliklerimiz olacaktır, içtenlikle elimizdeki bilgileri paylaşmaya çalışıyoruz.”

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu