Blog

Kuzey Kıbrıs’ta 16 yaşındaki Reessur katledildi: ‘Polislere eğitim verilmeli’

Kuzey Kıbrıs’ta 16 yaşındaki Zehie Helin Reessur cinayetinin zanlısı Sefer Buğra Altundağ’ın Güney Kıbrıs’ta yakalandığı belirtildi. Altundağ, İskele Kaza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Olay yerinde yapılan incelemede, Reessur’un başına sert bir cisimle vurulması sonucu hayatını kaybettiği tespit edilmişti.

OPERASYON, BM NEZARETİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Cinayetin akabinde adanın kuzeyinde aranan Altundağ, adanın güneydeki bir polis karakoluna giderek cinayet davasıyla ilgili kimi argümanlarda bulundu. Altundağ, kuzeyde işlenen cinayetin akabinde Derinya geçiş noktasından güneye kaçmıştı. Altundağ’ın Kıbrıs polisi tarafından alıkonulmasının akabinde, Ledra Palas merkezli iki toplumlu kabahat teknik komitesi bilgilendirildi. Birleşmiş Milletler (BM) kanalı ile yapılan istişareler sonucunda şüphelinin, Lokmacı geçiş noktasında Kuzey polisine teslim edilmesi kararlaştırıldı. Çarşamba akşamı yapılan teslim operasyonu, BM’nin nezaretinde gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 16 yaşındaki Reessur’un cinayetine ait, şu sözleri kullanmıştı: “Kızımızın uğradığı cinayet toplumda infiale sebep olmuş, hepimizi derinden üzmüştür. Üzerlerine titrediğimiz, göz bebeğimiz olan çocuklarımızın böylesine kahredici olayların mağduru olması, toplum vicdanında derin bir sarsıntıya sebep oldu.”

Tatar ayrıyeten, “Soruşturmanın salimen tamamlanması ve hatalı yahut hatalıların gereken cezayı alması için tüm uğraşımız ile bu olayın takipçisi olacağız. Bayana karşı şiddet ve çocuklara karşı işlenen her türlü kabahatin karşısında tüm gücümüzle duracağız” demişti.

Kıbrıs basınına yansıyan bilgilere nazaran, ‘Long Beach’ bölgesi yakınlarında 16 yaşındaki Reesur’un evvel darp edildiği tespit edilirken, Altundağ’ın birlikte bindikleri aracı ateşe çalıştığı kaydedildi. Altundağ aracı, Derinya yakınlarında terk etti. Terk edilen araçta, kan ve yanık izleri tespit edildi. Kuzey Kıbrıs polisi, araca el koydu.

‘EĞİTİM ALMIŞ POLİSLER BULUNMALI’

Gelişme ile ilgili bir açıklamada bulunan Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Bayan Örgütü Lideri Doğuş Derya, Derya, “Bu ülkede, çocuk yaştaki beşerler ölüyor içim acıyor” iletisini vererek, bayanların çoklukla ekonomik açıdan güçsüz kaldıkları vakit şiddet gördüğüne işaret ederek adanın kuzeyinde bayana yönelik şiddetin önlenmesindeki zafiyetlere dikkat çekti.

“Teşkilat Yasası’na nazaran şiddeti tedbire müşavere merkezlerinin her ilçeye açılmalı. Şiddet mağduru beşerler oraya giderek rehabilitasyon, türel vb. dayanak alacak. Yeniden tıpkı yasaya alo imdat çizgileri açılmalı. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi kurulduğu vakit şiddetin çok azalacağının da öngörülüyor” diyen Derya, polis teşkilatının güçlendirilmesi gerektiğini söz ederek bayana yönelik şiddet ünitesinde bayana yönelik şiddet eğitimi almış polislerin bulunması gerektiğini belirtti.

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu