Blog

Mahkeme, Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği’nin tahliyesini durdurdu

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği’nin (BÜMED), üniversite yerleşkesi içindeki lokaline yönelik tahliye kararının yürütmesi durduruldu.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü, 7 Ocak’ta BÜMED’in; yerleşke içindeki yerinden çıkartıldığını duyurmuştu. Mezunlar, bu durumu protesto etmiş ve kararın iptali ve yürütmesinin durdurulması için dava açmışlardı. Kaymakamlık, tesislerin tahliye edilmesi gerektiğini BÜMED’e 27 Ocak’ta resmi olarak bildirdi. Bu bildirimin akabinde, bu sabah erken saatlerde polis eşliğinde tahliye süreçleri başladı.

Tahliye sırasında BÜMED İdare Heyeti üyelerinin tahliye münasebetiyle yerleşkeye girişi engellendi. Polis ve güvenlik vazifelileri ile BÜMED yöneticileri ortasında tartışma yaşandı. Müzakerelerin akabinde güvenlik vazifelileri, yalnızca derneğin saymanını, cep telefonunun kapalı olması kuralıyla içeri aldı.

Tahliye sürecinin bitmesinden sonra ise derneğin başvurusunu üzerine mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı verdi.

‘YARIN TESİSİMİZE GERİ DÖNECEĞİZ’

BÜMED İdare Konseyi Lideri Hülya Bahadır kararla ilgili “Hukuki sürece itimadımız tamdı, bundan sonraki süreç için de hukukun üstünlüğüne inanıyoruz. Yarın eşyalarımızla birlikte mahkeme kararı beklenmeden, hukuksuzca çıkarıldığımız tesislerimize geri döneceğiz. Birçok basın kuruluşu da yarın bize eşlik edecek” açıklamasını yaptı. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu