Blog

Maraş’ta zelzelenin 2’nci günü: Depremzedeler kurtarma gruplarına yalvarıyor

Ceren Bayar- Serkan Alan

MARAŞ– Maraş’ta meydana gelen iki büyük zelzelenin üzerinden 30 saati aşkın mühlet geçti. Arama kurtarma faaliyetlerinin 24 saat sonra başladığı kentte kurtarma çalışması yapan grupların sayısı hâlâ yetersiz.

Depremzedelerin kendi gayretleriyle, çekiç ve eldiven bulmaya çalışarak yaptıkları aramalar da birçok vakit sonuçsuz kalıyor.

Saatlerdir bekledikleri yakınlarından ses duyanlar, Maraş sokaklarında AFAD ya da AKUT vazifelisi arıyor. Yıkıntıların etrafında yakınlarının çıkarılmasını bekleyen depremzedeler, takımların ses gelen binalara öncelik verdiğini anlatıyor. Bunun yanında çok sayıda kişi de ses duyduklarını söylemelerine karşın vazifelileri yakınlarının olduğu enkazlara gitmeleri için ikna etmeye çalışıyor.

Pek çok depremzede enkaz altındaki yakınlarından dün ses aldıklarını fakat bugün ses duyamadıklarını, hiçbir arama kurtarma grubunun gelmediğini söylüyor. Karamanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin olduğu kentin merkezi pozisyonunda neredeyse tek bir kullanılır durumda bina kalmazken, bilhassa Trabzon ve Azerbaycan Caddeleri’ndeki durum felaketin büyüklüğünü gözler önüne seriyor. Kurtarma çalışmasının devam ettiği az sayıdaki enkazdan vakit zaman yeterli haberler de geliyor. Yaklaşık 1,5 gündür soğuk kış şartlarında enkazın altında kurtarılmayı bekleyenler yaralı çıkarılmalarının akabinde ambulanslarla hastanelere sevk ediliyor. Kentin merkezindeki yıkıntı nedeniyle trafik sıkışıklığı yaşanırken çok sayıda ambulansın hastanelere erişimi de saatler sürüyor.

112 ACİL SINIRINA DAHİ ULAŞAMIYOR

Kentte telefon ve internete erişim hâlâ sağlanamazken depremzedeler 112 acil sınırına dahi ulaşamıyor. Kentin su şebekesinin çamurlu akması nedeniyle buna da erişim yokken yaklaşık 30 saattir elektrik de verilmiyor. Arama kurtarmanın yanı sıra Maraş’a geciken bir öteki şey besin ve çadır. Saatlerdir su ve besine erişemeyenler marketlerin camını kırarak, su, tuvalet kağıdı, bebek bezi üzere temel gereksinimlerini alıyorlar. Bunun yanı sıra bavullarıyla kentten ayrılmaya çalışan çok sayıda kişi ulaşım imkanı arıyor. Geceyi araçlarında geçirmek zorunda kalan birçok kişi de kent genelindeki akaryakıt sorunu nedeniyle benzinliklerde uzun saatler bekliyor.

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu