Blog

Meteoroloji’den 10 kente sarı kodlu ikaz

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran, ülke genelinin çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu’nun güneyi, Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz’in iç bölümleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Eskişehir, Sivas ve Giresun etraflarının yağışlı geçeceği iddia ediliyor.

Kıyı kesitlerde yağmur ve sağanak; iç bölümlerde karla karışık yağmur ve kar halinde görülmesi beklenen yağışların, Güneydoğu Anadolu bölgesi, Şırnak ve Hakkâri etrafları ile Antalya’nın doğu ilçelerinde kuvvetli ve ağır olması bekleniyor. İç ve doğu bölümlerde buzlanma ve don ile birlikte yer yer pus ve sis görüleceği varsayım ediliyor. Doğu Karadeniz’in iç bölümleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ riski bulunuyor.

Yağışların, Antep, Adıyaman, Urfa, Mardin ve Batman etrafları ile Diyarbakır’ın güneyinde kuvvetli (5-20 cm), Şırnak ve Hakkâri etraflarında yer yer ağır (20 cm üzeri) kar biçiminde olması beklendiğinden başta buzlanma ve don olayına bağlı ulaşımda aksamalar ile kar yağışı olan yerlerde yer yer tipi biçiminde yağış üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekiyor. Yağışların, öğlen saatlerinde bölgenin batısında, gece saatlerinde doğusunda tesirini kaybetmesi bekleniyor.

Hava sıcaklığı, kıyı kısımlarda mevsim normalleri civarında, iç bölümlerde normallerinin 2-4 derece altında seyretmesi bekleniyor.

Rüzgar, çoklukla güney ve güneybatı, yurdun güney kesitlerinde kuzeyli istikametlerden hafif, orta sıra orta kuvvette eseceği varsayım ediliyor. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu