Blog

Meteoroloji’den 21 kente sarı ve turuncu kodlu ikaz

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran; ülke genelinin modüllü ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz ile Doğu ve Gnüneydoğu Anadolu’nun batısının yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların; Güney ve Kıyı Ege’de kuvvetli, Balıkesir’in batı kıyıları, İzmir, Aydın’ın batısı ve Muğla ile Antalya’nın merkez ve batı ilçelerinde yer yer çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor. İç ve doğu bölümlerde sabah saatlernde yer yer pus ve sis bekleniyor.

Yağışların; Güney ve Kıyı Ege ile Göller Yöresi’nde kuvvetli, Balıkesir’in batı kıyıları, İzmir, Aydın’ın batısı ve Muğla ile Antalya’nın merkez ve batı ilçelerinde yer yer çok kuvvetli ve şiddetli sağanak ve gök gürültülü sağanak, 1200 m üzeri yüksek kesitlerde kuvvetli karla karışık yağmur ve kar formunda olması beklendiğinden yaşanabilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekiyor.

Rüzgârın; Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz’in iç kesitleri, İç Anadolu’nun güney ve batısında güney ve güneydoğu istikametlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (50-90 km/sa) formunda beklendiğinden yaşanabilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekiyor.

Hava sıcaklığının kuzeydoğu kısımlarında biraz artacağı, öbür yerlerde değerli bir değişiklik olmayacağı, ekseriyetle mevsim normalleri üzerinde, batı kısımlarda mevsim normalleri civarında seyredeceği varsayım ediliyor.

SARI KOD NEDİR?

Hava durumu potansiyel tehlikelidir: İddia edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik koşullardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.

TURUNCU KOD NEDİR?

Hava durumu tehlikelidir: Varsayım edilen meteorolojik hadise sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması olasıdır. Çok önlemli olmalı, yeni meteorolojik şartlar ve varsayımlar takip edilmelidir. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu