Blog

Miçotakis: Çatışmadan değil, Türk kamuoyundan kaygılıyım

Ukrayna’ya Alman üretimi Leopard 2 tanklarının sevkıyatıyla ilgili tartışmalar sürerken Yunanistan, Türkiye’yi münasebet göstererek Ukrayna’ya kelam konusu tankları vermeyeceklerini söyledi.

DW Türkçe’deki habere nazaran Japonya ziyareti sırasında medya kuruluşu Nikkei Asia’ya bir mülakat veren Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, “Ukrayna’ya zırhlı araçlar üzere değerli askeri takviye sağlıyoruz lakin Leopard 2’leri vermeyeceğiz. Çok kolay bir nedenden ötürü. Zira onlar bizim kendi savunma stratejimiz için son derece gerekli. Şimdiye kadar daima söyledik: Ukrayna’ya takviye olmak istiyoruz ancak kendi savunmamız değerine değil” diye konuştu.

AVRUPA’DA EN FAZLA LEOPARD YUNANİSTAN’DA

Yunanistan, 350 adet Leopard 2 ve 500 adet Leopard 1 ile Avrupa’da en fazla Leopard tankına sahip ülke pozisyonunda. Atina daha evvel, elindeki Rus imali S-300 füze savunma sistemlerini Ukrayna’ya göndermesine yönelik taleplere de Türkiye’den gelen tehditleri münasebet göstererek ret karşılığı vermişti.

Miçotakis mülakatta, Türkiye’nin Ukrayna siyasetini da eleştirdi ve Ankara’yı “Rusya’ya yönelik yaptırımlara katılmamak, Rusya ile özel ekonomik bağlantılardan büyük yararlar sağlamak ve savaşta tarafsız kalmakla” suçladı. Türkiye’nin tavrının “NATO’nun pek çok üyesinde hayal kırıklığı ve huzursuzluk yarattığını” savunan Yunanistan Başbakanı, “NATO üzere tıpkı vakitte bir bedeller ittifakı olan bir ittifakın üyesiyseniz tarafsız kalamazsınız” dedi.

‘ÇATIŞMA OLASILIĞINDAN TASA ETMİYORUM’

Türkiye ile Yunanistan ortasındaki gerginliklere de değinen Kiryakos Miçotakis kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Türkiye ile bir çatışma olasılığından telaş etmiyorum. Lakin kaygı ettiğim şey, Türk dış siyasetinin son birkaç yıldır daha revizyonist ve daha saldırgan bir hale gelmesi. Bu durumun, Ukrayna’daki memleketler arası hukuk ihlaliyle uğraştığımız bir periyoda denk gelmesinin uygunsuz olduğunu düşünüyorum.”

Kiryakos Miçotakis, “Türkiye tarafında görüp duyduklarınızın pek birçok seçim öncesi söylemi. Lakin tüm bu savaş çığırtkanlığının Türk kamuoyunu zehirlemesinden tasa ediyorum” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu