İnternet

Microsoft, Google Chrome sayfasına Edge reklamı “sızdırmaya” başlıyor

Windows 10 ve 11 ile birlikte heyeti olarak gelen Edge tarayıcısının, pek çok kullanıcı için Chrome tarayıcısını indirmek için kullanılan bir araç olarak değerlendirildiği bir gerçek. Bu durum, Microsoft’u çok üzüyor ve firma kullanıcıları Edge’de tutmak için çok uğraş veriyor. Ve bazen bu uğraşı kullanıcılar tarafından “fazla saldırgan” olarak da bulunabiliyor.

Bunun son örneği, bir kullanıcı Chrome indirmek istediğinde yaşanıyor. Edge Canary kullanıcıları, artık Chrome indirmek istediklerinde Edge’in kendilerine gösterdiği iki reklamla karşılaşıyor. Birincisi daha küçük ve Chrome web sitesi yüklendiğinde ekrana geliyor. İkincisi ise devasa, tüm ekranı kaplayan bir reklam.

Microsoft ayrıyeten Chrome’a gölge düşürmek için söz oyunları da yapıyor. Reklamda Edge’in Chrome ile birebir teknolojiyi “Microsoft’un ek güveni” ile birlikte kullandığı belirtiliyor.

Adil olmak gerekirse, kullanıcı tabanını artırmak için uğraşan tek şirket Microsoft değil. Google da Chrome’u tanıtmak için bannerlar gösteriyor, lakin bunlar sadece şirketin web sitelerinde görünüyor. Google, Firefox web sitesinde reklam görüntülemiyor ya da öbür bir tarayıcı indirmek istediğinizde “feryat etmiyor.”

Kaynak: Chip

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu