İnternet

Microsoft, OpenAI dayanaklı yeni Bing ve Edge tarayıcısını duyurdu

Microsoft, beklendiği üzere, Bing arama motorunun ve Edge web tarayıcısının OpenAI tarafından geliştirilen yapay zeka teknolojisinden güç alacak yeni bir sürümünü tanıttı. Şirket, bu yapay zeka teknolojisinin OpenAI’nin mevcut ChatGPT AI botundan daha güçlü olacağını söyledi.

Microsoft CEO’su Satya Nadella, yaptığı konuşmada internetin yükselişinde web tarayıcılarının büyük bir etken olduğunu ve arama motorlarının web’i düzenlemeye yardımcı olduğunu belirtti. Microsoft Lider Yardımcısı Yusuf Mehdi ise, daha sonra yapay zekanın web’de gezinme ve aramanın yeni kuşağı olacağını söyleyerek kelam aldı. Şirket, evvelki sızıntılarla dengeli olarak, 1.000 karaktere kadar giriş yapılabilen daha büyük bir arama kutusuyla birlikte Bing’in yeni sürümünü tanıttı.

AI dayanaklı Bing: Chat seçeneği dikkat çekiyor.

Şirket ayrıyeten Bing’e bir sohbet robotu entegre edecek, böylelikle beşerler ona doğal lisanda sorular sorabilecek ve yanıtlar alabilecek. Örneğin, bir ülkeye seyahat planlıyorsanız, chatbot seyahatinizin her günü için kullanabileceğiniz muhtemel bir güzergah oluşturabilecek; isteklerinize nazaran bir yemek planı hazırlayabilecek. Tabi isteyenler, sohbet robotu ve olağan Bing arama sonuçları ortasında diledikleri üzere geçiş yapabilecek.

Edge web tarayıcısına gelen iyileştirmelere gelince… Microsoft, Bing chatbot’u tarayıcıya entegre edeceğini söylüyor. Bir web sitesine bakmak ve süratli bir özetini almak için AI sohbet robotunu kullanabileceksiniz. Örneğin, karmaşık bir finansal sonuç haber bülteninin özetini çıkarmanız mümkün olacak.

Bu yeni sohbet robotunun öteki fonksiyonları ortasında Microsoft’un Linkedin toplumsal ağında sizin için bir gönderi yazması ve hatta kimi kodları yine yazması bulunuyor.

Kaynak: Chip

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu