İnternet

Microsoft, yapay zekayı artık de Windows 11’e taşımak istiyor

Windows 11’in en hoş özelliklerinden biri de Snap Layouts özelliği. Birden fazla pencereyi gruplayabilen bu özellik sayesinde çoklu ekran kullananlar hayli rahat edebiliyor. Yeni gelen bir habere nazaran ise Microsoft, Windows 11’de Snap Layouts özelliğini geliştirecek. Bu hususta ise yapay zekadan yardım almayı amaçlıyor.

TechRadar’ın haberine nazaran Microsoft akıllı bir Snap Layouts tecrübesi sunmak istiyor. Pencereler halinde düzenlenen uygulamalar muhakkak kümeleri hatırlayabilecek ve böylelikle sık kullanılan küme uygulamaları tek tıklama ile düzenlenebilecek.

Microsoft’un ayrıyeten Snap tekliflerini Snap açılır penceresine yerleştirme fikri üzerinde çalıştığı da bildiriliyor. Bu sayede önerilen uygulamalar çeşitli farklı Snap konfigürasyonlarında konumlandırılacak ve Optik Karakter Tanıma (OCR) teknolojisi buraya dahil edilecek.

Bu OCR, kullanıcıların gereksinim duydukları uygulamaları Snap önerileri görünümünde daha kolay bulmalarını sağlayacak. Örneğin bir uygulama yahut web sayfasında gördüğünüzü hatırladığınız bir kelimeyi (veya resmi) arayarak (bu söz sayfanın başlığında olmasa bile) Snap’lemek istediğiniz uygulamayı bulabileceksiniz.

Şu anda dahili olarak test edilen bir öteki özellik de ekran gerçek alanının daha büyük bir dilimini o anda kullanılmakta olan uygulamaya vermek için uygulamaları dinamik olarak değiştirme fikri. Diyelim ki çalışan 2 uygulamanız var; bunlardan biri ekranın yüzde 60’ını, oburu ise yüzde 40’ını kaplıyor ve siz 2’incisini kullanmak için değiştirdiniz. Windows 11, ekranın yüzde 60’ını bu uygulamaya verecek ve anlık olarak hangi uygulamayı kullanıyorsanız bunu makul değiştirebilecek. Epeyce faydalı bir kullanım formuna benziyor. Bakalım Microsoft, bu özelliği ne vakit son haline getirecek.

Kaynak: Chip

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu