Blog

Naci Görür Maraş’a dikkat çekmişti: Oralarda olacağını düşünüyorum…

Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, 11 Nisan 2022’de Zonguldak’ın Ereğli ilçesi açıklarında 4,4 büyüklüğündeki zelzelenin akabinde, “Doğu Anadolu Fayı üzerinde Erkenek, Çelikhan, Kahramanmaraş Türkoğlu yörelerinde bundan sonraki zelzelelerin oralarda olacağını düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Maraş’ın Pazarcık ilçesinde 7,4 büyüklüğünde zelzele meydana geldi. Saat 04.17’de gerçekleşen sarsıntı 10 ili etkiledi. 7,4’lük zelzelede 284 can kaybı yaşandı. 2 bin 323 kişi yaralandı.

Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, 11 Nisan 2022’de Zonguldak’ın Ereğli ilçesi açıklarında 4,4 büyüklüğündeki sarsıntının akabinde Doğu Anadolu Fayı’na dikkat çekmişti. Prof. Dr. Naci Görür, Doğu Anadolu Fayının 20’nci yüzyılda çabucak hemen hiç zelzele üretmediğini belirterek “Kuzey Anadolu Fayı o yüzyılda, bir dizi 7.0 ve 7’ye yakın sarsıntılar üretti. Kuzey Anadolu Fayı bu türlü faalken Doğu Anadolu Fayı üzerinde bu cins bir aktivite görülmedi. Elazığ Zelzelesi olduğu vakit Elazığ’ın güneybatı istikametine yanlışsız sarsıntının güç transfer etmesi kelam konusu. Doğrultu atımlı faylar, rastgele bir yerde sarsıntı ürettiği vakit, her iki tarafına yanlışsız da gerilim transfer etmiş olabilir. Doğu Anadolu Fayı üzerinde bundan sonraki sarsıntıları Erkenek, Çelikhan, Kahramanmaraş Türkoğlu yörelerinde olacağını düşünüyorum” demişti. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu