Blog

Netanyahu: Silah ruhsatı verilmesini hızlandıracağız

İsrail’de Doğu Kudüs’te 7 İsraillinin hayatını kaybettiği atak sonrası gerçekleştirdiği birinci kabine toplantısından sonra İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İsraillilerin silahlandırılmasının kolaylaştırılmasına yönelik kimi adımlar atacaklarını belirtti.

AA’nın aktardığına nazaran, İsrail hükümetinin basın ofisinden yapılan açıklamasında Netanyahu, Doğu Kudüs’te bulunan Yahudi yerleşim ünitesinde 7 İsraillinin hayatını kaybettiği atağın akabinde hükümetin atacağı adımlar hakkında bilgi verdi.

‘SİLAH RUHSATI VERİLMESİNİ SAĞLAYACAK VE BU SÜRECİ HIZLANDIRACAĞIZ’

Dün yapılan Güvenlik Kabinesi oturumunda, ‘güvenlik güçlerinin destek edilmesi, saldırganlar ve destekçilerine ağır yaptırımlar getirilmesi kararı’nın onaylandığını aktaran Netanyahu, “Acil durum hizmeti sağlayanlar dahil binlerce İsrailli sivile, silah ruhsatı verilmesini sağlayacak ve bu süreci hızlandıracağız” dedi. İsrail’de istekli sıhhat hizmetleri sağlayıcısı ZAKA’nın 3 bin taşınabilir gönüllüsünün bulunduğunu kaydeden Netanyahu, bunların silahlandırılabileceğine işaret etti.

Netanyahu, Batı Şeria’da bulunan Yahudi yerleşim ünitelerinin ‘güçlendirilmesi’ için yakında yeni kararlar alacaklarını söyledi.

CENİN MÜLTECİ KAMPI’NDA 9 FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

İsrail ordusunun, Batı Şeria’nın kuzeyinde bulunan Cenin Mülteci Kampı’na 26 Ocak’ta düzenlediği baskında ortalarında 60 yaşında bir bayanın da yer aldığı 9 Filistinli öldürülmüştü. Doğu Kudüs’te bulunan bir Yahudi yerleşim ünitesine 27 Ocak’ta düzenlenen silahlı hücumda 7 kişi hayatını yitirmiş, 3 kişi yaralanmıştı. İsrail polisi, olay yerinden araçla kaçan saldırganı kovalayarak, silahlı çatışma sonrasında etkisiz hale getirdiğini açıklamıştı.

Doğu Kudüs’ün Eski Kent bölgesi yakınlarındaki Silvan Mahallesi’nde de dün düzenlenen silahlı taarruzda biri ağır 2 İsrailli yaralanmıştı. İsrail polisi saldırganın etkisiz hale getirildiğini duyurmuştu. Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da 2023’ün başından bu yana ortalarında bayan ve çocukların da bulunduğu 30’dan fazla Filistinli, İsrail güçlerinin açtığı ateş sonucu öldürüldü. (DIŞ HABERLER)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu