Blog

Pakistan’da ‘dine saygısızlık’ gerekçesiyle Wikipedia engellendi

Pakistan’da Pakistan Telekomünikasyon Otoritesi (PTA), ‘dini pahalara saygısızlık’ içeren sayfaların kaldırılmadığı gerekçesiyle Wikipedia’yı yasaklama kararı aldı. PTA’nın kelam konusu içerikleri kaldırması için Wikipedia’ya verdiği 48 saatlik müddet doldu. PTA Sözcüsü Malahat Obaid, dini kıymetlere saygısızlıkla ilgili içerikleri kaldırmadığı gerekçesiyle Wikipedia’nın Pakistan’da yasaklandığını belirtti.

AA’nın aktardığına nazaran Obaid, platformun kelam konusu içerikleri kaldırması halinde yasak kararının gözden geçirilebileceğini vurguladı. Pakistan Telekomünikasyon Otoritesi’nden 1 Şubat’ta yapılan açıklamada, ‘dini pahalara saygısızlıkla’ ilgili içeriklerin kaldırılmadığı gerekçesiyle Wikipedia’ya erişimin 48 saatliğine yavaşlatıldığı belirtilmişti. PTA, Wikipedia’nın kelam konusu içerikleri kaldırmadığı taktirde platformun Pakistan’da uzun periyodik yasaklanacağını eklemişti.

‘AMAÇ RASTGELE BİR MUHALEFETİ SUSTURMAK’

Wikimedia Vakfı, yasağın devam etmesi durumunda ‘herkesi Pakistan’ın bilgisine, tarihine ve kültürüne erişimden yoksun bırakacağını’ söyledi. Pakistan’da çalışan söz özgürlüğü kampanyacıları ise, ‘internetteki içerik üzerinde daha fazla denetim sağlamak için ortak bir gayret’ olduğunu söyleyerek hareketle ilgili kaygılarını lisana getirdiler. Dijital haklar aktivisti Usama Khilji, “Asıl gaye, rastgele bir muhalefeti susturmak. Birden fazla vakit ‘dini bedellere küfür’ bu gaye için silah haline getiriliyor” diye ekledi.

YOUTUBE VE FACEBOOK’DA ENGELLENMİŞTİ

2010’da Pakistan, ‘artan ayıplı içerikler’ nedeniyle YouTube’u engelledi, tıpkı sene Facebook, insanları Hazreti Muhammed’in fotoğraflarını çizmeye davet eden bir internet kampanyası nedeniyle çıkan tartışmanın akabinde engellendi. Tinder ve Grindr üzere flört uygulamaları da daha evvel ‘ahlaksız içerik’ yaydıkları için yasaklanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu