Blog

Pakistan’da mescide intihar saldırısı: 32 meyyit, 150’den fazla yaralı

Pakistan’ın Peşaver kentinde, öğlen namazı sırasında bir mescide düzenlenen intihar hücumunda BBC’nin aktardığına nazaran 32 kişi öldü, 150’nin üzerinde kişi yaralandı. Yaralılardan 10’unun durumunun ağır olduğunu belirtildi.

Sosyal medyaya yansıyan görsellerde caminin büyük kısmının patlama sebebiyle yıkıldığı görüldü. Saldırıyı şimdi üstlenen olmadı.

TERÖR ATAKLARI YÜZDE 15 ARTTI

Pakistan Talibanı (TTP), 28 Kasım 2022’de toplumsal medyadan, 10 Mayıs 2022’de İslamabad idaresi ile başlatılan ateşkesin sona erdiğini ve mensuplarına ülke genelinde güvenlik güçlerine atak buyruğu verdiğini açıklamıştı. Pakistan, TTP’yi terör örgütü kabul ediyor ve İslamabad merkezli niyet kuruluşu Güvenlik Çalışmaları ve Araştırma Merkezi’nin (CRSS) paylaştığı bilgilere nazaran, Pakistan’da 2022’de 506 terör atağında 290’ı güvenlik gücü, 311’i sivil 601 kişi hayatını kaybetti, 741 kişi yaralandı. Hücumların büyük çoğunluğu Afganistan-Pakistan hudut bölgelerinde düzenlendi. Bu hücumların birçoklarını TTP, Belucistan Kurtuluş Ordusu (BLA) ve DEAŞ-H üzere örgütler üstlendi. Pakistan’da 2022’de terör atakları bir evvelki yıla nazaran yüzde 15 arttı. (DIŞ HABERLER)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu