Blog

Pakistan’daki cami akınında meyyit sayısı 100’e yükseldi

Pakistan’da evvelki gün Hayber Pahtunhva eyaletinde Police Lines bölgesindeki mescide öğlen namazı sırasında düzenlenen intihar saldırısı sonrası başlatılan arama kurtarma çalışmaları sona erdi. Yetkililer, intihar akınında ömrünü yitirenlerin sayısının 100’e yükseldiğini, 225 kişinin yaralandığı taarruzda 50 kişinin tedavisinin devam ettiğini aktardı. Son aramalarda enkaz altından çıkarılan 9 kişinin hayatta olduğu ve artık enkaz altında kimsenin kalmadığı belirtildi.

1 GÜNLÜK YAS İLAN EDİLDİ

Saldırının dün mahallî saatle 13.00’te gerçekleştiğini belirten yetkililer, saldırganın caminin birinci safında bulunduğunu ve bu sırada bombayı patlattığını açıkladı. Hayber Pahtunhva hükümeti, eyalet genelinde bir günlük yas ilan edildiğini duyurdu.

Peşaver Emniyet Müdürü Muhammed İcaz Han, patlamanın akabinde caminin çatısının çöktüğünü ve enkaz altında kalanları kurtarmak için çalışmaların devam ettiğini lisana getirmişti. Han, bölgesel emniyet güçleri ve terörle çaba ünitesiyle birebir yerleşkede yer alan mescide bombanın nasıl sokulduğunun araştırıldığını söylemişti.

TTP, SORUMLULUĞU REDDETTİ

Pakistan Talibanı’ndan (Tehrik-i Taliban Pakistan-TTP) bir kumandan, dün saldırıyı üstlendiklerini duyurmuştu. Lakin TTP sözcüsü, sorumluluğu reddetti. TTP Sözcüsü Muhammed Horasani, ‘camilere saldırmadıklarını’ söyleyerek, “Bu akınla ilgimiz yok” açıklamasında bulundu. (DIŞ HABERLER)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu