Blog

Pakistan’daki cami hücumunda meyyit sayısı 92’ye yükseldi

Pakistan’da evvelki gün Hayber Pahtunhva eyaletinde Police Lines bölgesindeki mescide öğlen namazı sırasında düzenlenen intihar saldırısı sonrası başlatılan arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Yetkililer, intihar akınında hayatını yitirenlerin sayısının 92’ye yükseldiğini, yaklaşık 150 yaralının tedavisinin devam ettiğini aktardı.

AA’nın aktardığına göre hücumun dün mahallî saatle 13.00’te gerçekleştiğini belirten yetkililer, saldırganın caminin birinci safında bulunduğunu ve bu sırada bombayı patlattığını açıkladı. Hayber Pahtunhva hükümeti, eyalet genelinde bir günlük yas ilan edildiğini duyurdu.

Peşaver Emniyet Müdürü Muhammed İcaz Han, patlamanın akabinde caminin çatısının çöktüğünü ve enkaz altında kalanları kurtarmak için çalışmaların devam ettiğini lisana getirmişti. Han, bölgesel emniyet güçleri ve terörle gayret ünitesiyle tıpkı yerleşkede yer alan mescide bombanın nasıl sokulduğunun araştırıldığını söylemişti.

Pakistan Talibanı (TTP) tarafından üstlenilen akının Dışişleri Bakanı Bilaval Butto Zerdari’nin Rusya’ya ziyaret yaptığı sırada gerçekleşmesi dikkati çekmişti. Son periyotta taarruzlarını artıran TTP, 28 Kasım 2022’de toplumsal medyadan, 10 Mayıs 2022’de İslamabad idaresi ile başlatılan ateşkesin sona erdiğini ve mensuplarına ülke genelinde güvenlik güçlerine akın buyruğu verdiğini açıklamıştı. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu