Blog

Pazarcık’ta zelzele: Yıkılan bina sayamıyorum, sağlam bina sayabilirim

Ferhat Yaşar

Hacı Bişkin

Maraş’ın Pazarcık ilçesinde sabah saatlerinde yaşanan 7.4 büyüklüğündeki sarsıntının akabinde bölgede çok sayıda bina yıkıldı. İlçede bulunanlar göçük altında kalan insanların olduğunu söylüyor. Arama çalışmalarına katılan Suat Yenipınar ilçedeki son durumu anlatırken Malatya İnsan Hakları Derneği MYK Üyesi Servet Budak da, “İnsanlar çaresiz bir formda kendi başlarının devasına bakıyor” dedi.

‘GÖÇÜKTE İNSAN SESİ GELİYOR’

Yenipınar şunları anlattı: “Elbistan’da 4 bina yıkıldı. Bu binalarda arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Az evvel sokakta Alzheimer hastası birini ailesine ulaştırmaya çalıştık. İrtibatta çok büyük meseleler yaşıyoruz. Yetkililere ulaşamıyoruz. Yıkılan binalarda AFAD takımları var. Vatandaş kendi imkanlarıyla bir şeyler yapmaya çalışıyor.”

‘İNSANLARIN SESLERİ DUYULUYOR’

Yenipınar, Pazarcık Belediyesi’nin yanında bulunan bir binanın göçüğünde insan sesleri duyulduğunu söyledi. Yenipınar şöyle devam etti: “Binada göçük altında kaç insan var bilinmiyor. Lakin sesleri duyuluyor. Beşerler kendi eforlarıyla göçük altındakilere ulaşmaya çalışıyor. Acil bir halde buraya AFAD grupları gelmeli. Okullar insanların kullanımına açılmalı. Burayı anlatmak çok güç… Pazarcık’ta neredeyse yıkılmayan bina yok. Kaç bina yıkıldı sayamıyorum, sağ kalan binaları sayabilirim.”

MALATYA…

Depremin yaşandığı Malatya’da ise beşerler sokakta bekliyor. Malatya İnsan Hakları Derneği MYK Üyesi Servet Budak, vilayette yaşananları şöyle anlatıyor: “Hala şoktayız. Kendi binamızı terk ettik. Binamızda hasar var. Meyyit sayısı artacak. Enkaz altında çok sayıda insan var. Kurtarma çalışmaları çok zayıf. Beşerler çaresiz bir biçimde kendi başlarının devasına bakıyor. İki büyük otel ve birçok 8 katlı bina yerle bir olmuş durumda. Herkesin uykuda olduğu bir saatte oldu. 50 saniyeyi geçti. Bizler hala şoktayız. Beşerler dışarıda, görünüm çok berbat. Komşularımın yakın akrabalarında ölenler var. Hastanelere çok sayıda kişi götürüldü. Çabucak yakınımda bir bina yıkıldı. Kar yağışı devam ediyor.”

ADIYAMAN…

Yazar Cafer Solgun, Adıyaman Gölbaşı’ndaki zelzelenin akabinde yaşananları anlattı: “Şu anda Alevi köylerinde bir problem gözükmüyor. Yalnızca Malatya’daki bir mezraya ulaşım sorunu var. Gölbaşı merkezde çok büyük badire var. Çok sayıda bina yıkıldı. Enkaz altında beşerler var. AFAD yetişemiyor. Vatandaş da müdahale edemiyor. Yollar kapalı.”

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu