Sanayi

Reuters anketindeki enflasyon öngörüsü, TCMB’nin varsayımının iki katı

Türkiye’de enflasyon, 2021 yılı sonunda yaşanan döviz krizi nedeniyle yükselmiş olsa da, ekim ayında son 24 yılın tepesi olan yüzde 85,51’e ulaştı. Enflasyonda aralık ayında da baz tesiri nedeniyle keskin bir düşüş yaşanmış ve ocak ayı içinde emsal bir düşüş beklenmeye başlanmıştı.

Ancak ekonomistler, enflasyonun 2023’te Merkez Bankası’nın iddia ettiği yüzde 22,3’lük oranın neredeyse iki katına çıkacağını ve bu yıl mayıs ayında yine seçime gidilmesi nedeniyle hayat pahalılığının artabileceğini bekliyor.

YÜZDE 51-54 TAHMİNİ

Reuters anketine katılan 13 ekonomistin ocak ayı için yıllık enflasyon varsayımlarının medyanı yüzde 53,5 olurken, varsayımlar yüzde 51,2 ile yüzde 56,65 ortasında değişti.

Aylık bazda medyan varsayımı ise yüzde 2,30 ile yüzde 5,95 aralığında olurken, ortalama beklenti %3,8 artış gerçekleşmesi oldu. Aylık bazda beklenen keskin artış ise toplu taşıma, tütün eserleri, hizmetler ve artan besin fiyatlarını da içeren bir dizi yeni yıl artırımından kaynaklandı.

Yükselen fiyatlara karşın Merkez Bankası ise 2021 sonundan bu yana siyaset faizini %19’dan %9’a düşürerek alışılmışın dışında bir adım atmıştı. Banka bu atağıyla geçen yılın sonlarında yaptığı en son indirim serisinin ekonomik yavaşlamayı ele almayı amaçladığını söylemişti. Perşembe günü ise Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu, Türkiye’de keskin fiyat artışlarının devam etmesi için hiçbir temel nedenin kalmadığını söyleyerek, enflasyonun yıl sonuna kadar %22,3’e düşeceği tarafındaki kestirimini korumuştu.

Ancak Reuters anketine katılan 10 ekonomistin yıl sonu enflasyon varsayımlarının medyanı %41 olurken, iddialar yüzde 30 ile yüzde 48 ortasında değişti. Türkiye İstatistik Kurumu ise ocak ayı enflasyon datalarını 3 Şubat Cuma günü açıklayacak. (EKONOMİ SERVİSİ)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu