Elektronik

Samsung, gelecek katlanabilir telefonları için rakibine güveniyor

Samsung Electronics, üst seviye Galaxy akıllı telefon modelleri için tedarik zincirine ekran kısmı Samsung Display’in rakiplerinden birini eklemeyi planlıyor olabilir. Taşınabilir kısmın, katlanabilir paneller de dahil olmak üzere üst seviye ekranlar konusunda Çinli BOE ile mümkün bir iş birliğini görüştüğü bildiriliyor.

BOE daha evvel Samsung Electronics’e orta sınıf telefonlar ve Galaxy akıllı saatler için sert ekranlar tedarik etmiş olsa da, Koreli teknoloji devinin üst seviye tedarik zincirine şimdi katılmadı. IT Home’un Kore medyasına dayandırdığı habere nazaran, Samsung’un ekran ortakları listesini çeşitlendirmeye çalıştığı düşünüldüğünde bu durum değişebilir.

Raporda, BOE’nin yalnızca yaklaşan Galaxy Z Fold 5 ve Galaxy Z Flip 5 için değil, tıpkı vakitte gelecek yılın Z Flip 6 ve Fold 6 modelleri için de katlanabilir paneller tedarik edebileceği spekülasyonuna devam ediliyor. Samsung’un BOE’nin son teslim tarihlerine uyma ve katlanabilir paneller için kalite standartlarını karşılama yeteneğini şimdi test etmediği düşünüldüğünde, bu biraz temenni üzere görünüyor.

Bu, Samsung Display için ne manaya gelebilir?

Şimdilik Samsung Electronics ve BOE, Koreli teknoloji devinin üst seviye ekran ihtiyaçları konusunda rastgele bir mutabakata varmış değil. Katlanabilir ekranlar konusunda ise Samsung Electronics şimdiye kadar yalnızca Samsung Display’den katlanabilir paneller satın aldı. Şirketin BOE’yi tedarik zincirine eklemesi, ekran üretimi konusunda eza yaşadığı anlamına gelebilir.

Aynı vakitte, Samsung Display her yıl daha fazla ortakla anlaşıyor ve Google’ın Pixel Fold isimli birinci katlanabilir telefonunu piyasaya sürmesine yardımcı olacağı da konuşuluyor. Münasebetiyle Samsung Display katlanabilir paneller için üretim kapasitesine ulaşmış olabilir ve taşınabilir kısım, ekran kolunun öteki firmalarla olan mukavelelerini yerine getirmesine müsaade vermek için tedarik zincirini çeşitlendirmeye çalışıyor olabilir.

Apple tarafında ise, Samsung Display ve BOE pazar hissesi için savaşıyor üzere görünüyor ve son raporlar BOE’nin Samsung’un Apple ekranları için pazar hissesini yavaş yavaş yediğini gösteriyor. Kimileri BOE’nin LTPO iPhone panelleri için birinci siparişlerini önümüzdeki yıl alabileceğini bile söylüyor. Yani Samsung, Apple cephesinde BOE’ye karşı hisse kaybediyor üzere görünüyor.

Öte yandan Samsung’un Galaxy Z Fold 5 ve Z Flip 5’i bu yılın 3’üncü çeyreğinde tanıtması bekleniyor. Bu modelleri de merakla bekliyoruz. Bakalım ekranları Samsung Display’den mi yoksa BOE’den mi temin edilecek…

Kaynak: Chip

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu