Blog

Savcılık: Bahçeli’nin açıklamaları ile ataklar ortasında bağ yok

MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli’nin gazetelere verdiği ve 70 gazeteci ve müellifi gaye gösterdiği sav edilen ilanının akabinde gazeteci-yazar Orhan Uğuroğlu’nun taarruza uğramasıyla temaslı hakkında yapılan kabahat duyurusuna takipsizlik kararı verildi. Takipsizlik kararında, ilandan sonra kimi isimlere yapılan hücumlarla ilan ortasında rastgele bir illiyet bağı olmadığı belirtilirken, ilanın “ifade özgürlüğü çerçevesinde siyasi değerlendirmeler” kapsamında olduğu savunuldu.

MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli, kendisini ve partisini maksat aldıklarını sav ettiği gazeteci, kamuoyu araştırmacıları ve muharrirlerin ortasında bulunduğu 70 ismi, 26 Haziran 2018’de gazetelere verdiği ilanla eleştirdi. Bu isimleri “partiyi kötülemek ve MHP husumetini derinleştirmekle” suçlayan Bahçeli, “Yaptıklarını, yazdıklarını, yıktıklarını, yorumlarını hiç unutmayacağız” formunda tehditkâr bir söz kullandı.

Bu ilanda ismi yer alan gazeteci-yazar Orhan Uğuroğlu, 15 Ocak 2021 tarihinde Ankara’da atağa uğradı. Bahçeli’yi eleştiren isimlerden Gelecek Partisi Genel Lider Yardımcısı Selçuk Özdağ da tekrar birebir gün uğradığı akında ağır yaralandı.

Uğuroğlu, bunun üzerine 27 Ocak 2021 tarihinde Devlet Bahçeli hakkında savcılığa hata duyurusunda bulundu. Bahçeli’nin gazetelere verdiği ilan ile 70 gazeteci ve müellifi gaye göstererek, bu gazetecilerin MHP’ye özel kin ve nefret duyduklarını ileri sürdüğü anımsatılan dilekçede, bu ilanın akabinde çeşitli gazetecilerin akınlara uğradığı, bunlar ortasında Uğuroğlu’nun da yer aldığı belirtildi.

2 YIL SONRA TAKİPSİZLİK

DW Türkçe’den Alican Uludağ’ın haberine göre milletvekili olduğu için dokunulmazlığı bulunan MHP önderi Bahçeli hakkındaki soruşturmayı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenterler Ofisi’nden sorumlu Başsavcı Vekili yürüttü. Savcılık, 25 Ocak 2023 tarihinde Bahçeli hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne nazaran tenkit hakkının kaynağını tabir özgürlüğünden aldığı anlatılan kararda, “İfade özgürlüğü kişinin kendi gerçekleri, seçimleri ve fikirleriyle oluşan niyetlerini yasal yollardan üçüncü bireylere aktarmasını sağlar. Objektif ve tarafsızlıktan uzak, incitici, saygınlığı zedeleyici, rahatsız edici ancak şiddet içermeyen ve şiddet kışkırtıcılığı bulunmayan, yakın tehlikeye neden olmayan beyanların da niyet ve söz özgürlüğü kapsamında olduğu belirtilmiştir” denildi.

‘İLANLA TAARRUZ ORTASINDA BAĞ YOK’

Buna karşılık Bahçeli’nin partisine yönelik siyasi telaffuz ve ataklara karşı kinaye sanatı çerçevesinde partisinin fikir ve görüşlerini açıkladığı öne sürülen kararda, söz özgürlüğü çerçevesinde siyasi değerlendirmelerde bulunduğu kaydedildi. Şikâyet dilekçesinin yaklaşık 3 yıl sonra verildiği belirtilen kararda, şöyle denildi:

“İlandan sonra meydana gelen aksiyonlar açısından ise, aksiyonlarla ilan ortasında rastgele bir illiyet bağının bulunmadığı, münasebetiyle, şikâyet edilen Devlet Bahçeli’nin soruşturmaya husus edilen açıklamalarının tehdit, hata işlemeye tahrik, halkı kin ve düşmanlığa tahrik hatalarının ögelerini içerir mahiyette olmadığı, isnat olunan kabahatlerin yasal ögeleri prestijiyle oluşmadığı, soruşturmaya husus açıklamalara ait fezleke tanzimini gerektirir yasal ve inandırıcı bir kanıt bulunmadığı anlaşılmıştır.” (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu