Blog

Schneider emekçilerinin grev zaferi: İradenin karşısında yasaklar ve işverenler duramaz

Dilara Yazıcı

KOCAELİ– Birleşik Metal-İş tarafından Schneider Enerji’de başlatılan grev ikinci gününde mutabakat ile sonuçlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararla grev ‘milli güvenliği bozucu nitelikte’ olduğu gerekçesiyle 60 gün müddetle ertelenmişti.

TİS görüşmelerinde mutabakat sağlanamaması üzerine 23 Ocak’ta personellerin greve çıktığı Schneider Enerji’de muahede sağlandı. Mutabakata nazaran personeller, birinci 6 ay için saat fiyatlarına yüzde 46,3 oranına ilaveten seyyanen 20 TL, ikinci 6 ay için saat fiyatlarına yüzde 18 artırıma imza attı.

‘TÜM MANİLERE KARŞIN GREVİ DEVAM ETTİRDİK’

DİSK Birleşik Metal İş Sendikası Gebze 2’Nolu Şube Lideri Necmettin Aydın, Schneider Enerji’de mutabakat sonucu sonlandırılan greve dair konuştu. Fabrika çalışanlarının yan haklarda kıymetli kazanımlar elde ettiğini söyleyen Aydın, grevin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yasaklanmasının emekçilerin dirayetini kıramadığını belirtti. Grev alanına TOMA’ların ve polislerin getirildiğini hatırlatan Aydın, “Tüm mahzurlara karşın grevi devam ettirdik. Ve bunun sonucunda patron sendikası bizi tekrar masaya çağırdı. Bu formda sonuçlandırılmasından da mutluyuz. Sonuç olarak arkadaşlarımıza kazanım elde ettik. Maaşlarında 13 bin 774 lira fark yarattık. Bunu kendi açımızdan değerli bir kazanım olarak değerlendiriyoruz” diye konuştu.

‘ÖRGÜTSÜZ FABRİKALARDA DA SENDİKALAŞMA BEKLİYORUZ’

İşçilerin taleplerinin karşılanmadığı durumda yeni grev kararlarının geleceğini, öteki fabrikalarda da ek artırım taleplerinin ortaya çıktığını söyleyen Aydın, “Bizim örgütlü olduğumuz, kişisel toplu kontrat yaptığımız yerlerde biz bu talebi gerçekleştirdik. Bugüne kadar hiç olmayan toplu kontrat tadilatını iş verenler bizimle yapmak zorunda kaldı” dedi.

Örgütsüz fabrikalarda da sendikalaşma talebi beklediklerini ve hakların elde edilmesi için hareketliliklerin yaşanacağını belirten Aydın, “1 Eylül’den itibaren yürürlükte olan toplu mukavelelerle ilgili beklentileri üste çıkardık. 1. 6 ayda yüzde 91,5’a imzayı attık bu da bizi başka iş yerlerinden yarım puanlık bir ayrıma götürüyor. Lakin biz bu beklentilerin üzerine çıkmayı hedefliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

‘CUMHURBAŞKANI ANAYASA’YA MUHALİF DAVRANIYOR’

Aydın, Schneider Elektrik’teki grevin Cumhurbaşkanı kararnamesi ile yasaklanmasına da reaksiyon gösterdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın grev ve lokavt erteleme yetkisini tanımadıklarını, bu yetkinin berbata ve personel aleyhine kullanılmasını kabul etmediklerini söyledi. Aydın ‘milli güvenliği bozucu nitelikte’ olduğu gerekçesiyle Erdoğan tarafından alınan yasak kararına dair şunları kaydetti:

“Bu kararın münasebetleri ile birlikte sağlam oluşturulması lazım ki tanınsın yoksa keyfe acı yapılacak bir şey değil. Ulusal güvenliği zedeleyecek münasebeti bir mazerettir. Bu keyfi durumu kabul etmemiz de mümkün değil. Esasen biz bunu kabul etmediğimizi gösterdik. Birebir vakitte 2015 yılında yeniden ertelenmiş grevimiz için biz Danıştay’a dava açtık ve kazandık. Cumhurbaşkanı Anayasa ters davranıyor. Biz Cumhurbaşkanını Anayasaya uymaya çağırıyoruz.”

‘İŞÇİ SINIFI OLARAK KESİNLİKLE OMUZ VERMEMİZ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM’

Aydın, 22 Aralık 2022’den bu yana grevleri devam eden Kartonsan personellerinin grevine dair de konuştu. Grevin yakın vakitte olumlu sonuçlanacağını düşündüğünü söyleyen Aydın, Kartonsan emekçilerinin birçoklarının minimum fiyat altında çalıştırıldığını belirterek şunları kaydetti:

“Arkadaşlarımıza maddi ve manevi takviye olmaya devam edeceğiz. Lakin orada daha makûs bir durum kelam konusu. Birebir vakitte toplumsal haklar açısından da çok makus bir durumda. Aslında arkadaşlarımız talepleri çok da yüksek değil. Emekçi sınıfı olarak kesinlikle omuz vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Onların da başarılı olacaklarına inanıyoruz. Arkadaşlarımız kararlılıkla sürdürürlerse yansıması kesinlikle olacaktır.”

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu