Blog

Selahattin Demirtaş: Cumhurbaşkanının nerede olduğunu bilen var mı?

Eski HDP Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş, merkez üssü Maraş olan ve 3 bin 381 kişinin hayatını kaybetmesine, 20 bin 426 kişinin ise yaralanmasına yol açan 7.7 ve 7.6 şiddetindeki zelzelelerle ilgili paylaşım yaptı.

Demirtaş, paylaşımında şu tabirleri kullandı:

“Felaketin birinci anından beri seferber olup kurtarma, yardım ve dayanışma çalışmalarına katılan herkesi kutluyoruz. Çok sıkıntı bir gündü. Emekleriniz çok kıymetli, sağ olun, var olun. Ne var ki daha fazlası lazım zira on binlerce insan hala enkaz altında. 85 milyon tek yürek olmuş, tek adam sisteminin hantallığını, beceriksizliğini, rezaletini aşarak kardeşlerini kurtarmaya çalışıyor”

‘SEFERBERLİK İLAN EDİLMELİYDİ’

İlk anda seferberlik ilan edilmesi gerektiğini belirten Demirtaş, “Halen yapılabilir. Hala hiçbir çalışma yapılmayan yüzlerce bina var. Yıllardır halkın kanını emen devasa inşaat firmalarının tüm iş makineleri, el konularak zelzele bölgesine gönderilmeliydi, hala yapılabilir. Zelzele bölgesine giden tüm kara yolları sivil araç geçişine kapatılarak yalnızca kurtarma ve yardım takımlarının geçişi sağlanmalıydı, hala yapılabilir. AFAD Lideri, saat başı IBAN verip para toplama telaşına gireceğine, gönüllüleri organize ederek zelzele bölgesine götürmeliydi, hala yapılabilir. Dünden beri topladığınız para mı enkaz altındaki kardeşlerimizi kurtaracak!” dedi.

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın nerede olduğunu da soran Demirtaş, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Cumhurbaşkanı, uyum merkezinden bir dakika bile ayrılmamalı, saat başı açıklama yaparak halkı bilgilendirmeli, ihtar ve duyurular yapmalı, halka moral vermeliydi. Nerede olduğunu bilen var mı? Dün gece enkazlardan çığlıklarını duyduğumuz kardeşlerimiz, herkesi dayanışmaya ve ortak akılla hareket etmeye çağırıyor. Lütfen daha fazla dayanışma ve daha fazla uyumla, en azından bugün kurtarabileceğimiz kardeşlerimizi kurtaralım.”

(HABER MERKEZİ)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu