Blog

Sinan Ateş suikastıyla ilgili tutuklanan avukat: Covid-19 nedeniyle hafıza kaybı yaşadım

Eski İdeal Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Lideri ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Ateş suikastıyla ilgili tutuklanan avukat Serdar Öktem’in, tabirinde, “yakın vakitte korona virüsü geçirdiği için hafızı kaybı yaşadığını” söylediği öne sürüldü.

Eski İdeal Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Lideri Sinan Ateş, arkadaşı Selman Bozkurt ile 30 Aralık 2022’de, Çankaya ilçesi Kızılırmak Mahallesi’ndeki binadan çıktığı sırada motosikletli 2 kişinin silahlı saldırısına uğradı. Bozkurt omzundan yaralanırken, Ateş ise hayatını kaybetti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturmasında 1’i avukat 18 kişi tutuklandı.

‘ŞİFREYİ HATIRLAMIYORUM’

DHA’nın haberine nazaran soruşturma kapsamında tutuklanan avukat Serdar Öktem’in, sözünde, “yakın vakitte korona virüsü geçirdiği için hafıza kaybı yaşadığını ve incelemeye alınacak telefonunun açılış şifresini hatırlamadığını” söylediği öğrenildi. Şüphelinin telefonuna yüz tanımlama da yapmadığı için tüm aygıtlarda uygulanabilen bilgi çıkarma tekniği ve disk içindeki tüm belgelerle kopyasını çıkarma süreci olan ‘imaj alma’ uygulanamadı. İmaj alabilmek için çalışmaların sürdüğü belirtildi.

Öktem, 2019 genel seçimlerde MHP İstanbul 3. Bölge 13. sıra milletvekili adayı olarak gösterilmiş lakin seçilememişti.

YER TESPİTİ YAPILAMASIN, DİYE WI-FI AYGITI KULLANMIŞLAR

Soruşturma kapsamında tutuklanan ve tetikçiyi olay yerinden motosikletle kaçırdığı tez edilen Vedat Balkaya’nın üstünde ise Wi-Fi aygıtı ele geçirildi. Şüphelilerin, bulundukları yerin belirlenmemesi ve takibe takılmamak için çizgisiz telefonlarla Wi-Fi aygıtına bağlanıp, bağlantı kurdukları da tespit edildi.

Öte yandan cinayet öncesi Sinan Ateş’in ofisinin bulunduğu bölgede keşif yapan ve haklarında katılaşmış mahpus cezası olduğu belirlenen şüphelinin, olaydan evvel gözaltına alınarak adliyeye sevk edildiği ortaya çıktı. Cezası 3 yılın altında olduğu için direkt açık cezaevine nakledilen şüphelinin, süreçlerin akabinde kontrollü özgürlük kapsamında tahliye edildiği öğrenildi. Ayrıyeten soruşturma kapsamında “İstanbul’da 60’a yakın adrese baskın düzenlendiği” kaydedildi. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu