Elektronik

Sızan yeni iPhone 15 imgelerine nazaran Dinamik Ada, tüm modellere geliyor

Yıl sonuna yanlışsız alınması en mantıklı yeni iPhone, en ucuz iPhone 15 seçeneği olabilir. iPhone 15’in, iPhone 14 Pro ile birebir Dinamik Ada alanına sahip olması bekleniyor. Tıpkı temel iPhone 14’ün daha ucuz bir iPhone 13 Pro olmasına emsal bir halde, iPhone 15’in de iPhone 14 Pro’nun daha ucuz bir çeşidi olacağı kestirim edilebilir.

Sızıntılar ve söylentiler doğrulanamasa da, pek çok iPhone 15 raporu ve sızıntısı birebir şeyi gösteriyor. Bunların tamamı, CAD dizaynlarının sızmasıyla birlikte doruğa ulaştı. Birinci olarak, CAD belgelerine dayalı iPhone 15 Pro görselleri ortaya çıkmıştı. Şimdiyse CAD görsellerine dayalı bir biçimde standart iPhone 15 varyantını gösteren fotoğraflara sahibiz. Bu görseller, Apple’ın iPhone X’ten bu yana kullandığı çentiğin bu yıl ortadan kalkacağını doğrular üzere görünüyor.

CAD belgeleri, temel iPhone 15 modelinin mevcut 6.1 inçlik panelden biraz daha büyük olan 6.2 inçlik bir ekrana sahip olacağını gösteriyor. Ekranın büyümesinin nedeni, iPhone 14 modeline nazaran küçülmüş olan çerçevelerle ilgili olabilir. Boyut değişikliği ile ilgili bir öbür mümkünlük da ekran tasarımı. Apple, iPhone 15 modellerinde 2.5D cam kullanacak. Yani, ekran hafif bir eğriliğe sahip olacak. Ayrıyeten, CAD belgeleri yanlışsız olmasa bile, yeni telefonların tamamının Dinamik Ada’ya sahip olması bekleniyor.

Telefonun altında ise bir USB-C ilişki noktası bulunuyor. Bu, dört iPhone 15 modeline gelen öbür bir tasarım değişikliği olarak öne çıkıyor. Apple, Lightning irtibatından vazgeçmek istemese de AB kararları sebebiyle USB-C’ye geçmesi artık zarurî.

Arkada çift lensli bir kamera bulunuyor ve iPhone 14 Pro’nun geniş 48 megapiksel kamerasının iPhone 15 ve 15 Plus’a geleceğini tez eden söylentiler var.

Son olarak, iPhone 15 CAD belgeleri, yanlarda fizikî düğmelerin varlığını gösteriyor. İPhone 15 Pro ve Pro Max’in dokunmatik düğmelerine sahip olacağı argüman edilmişti.

9to5Mac ise, CAD görsellerinden bağımsız olarak, bir iPhone 15 prototipini gösterdiği söylenen fotoğraflar da yayınladı. Ve bu imgeler, üstte gördüğünüz CAD çizimlerine benzeri bir manzara çiziyor.

Kaynak: Chip

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu