Blog

Toplumsal medya dolandırıcılarına operasyon: 13 gözaltı

İstanbul Siber Cürümlerle Çaba Şube Müdürlüğü takımları, toplumsal medyada ele geçirdikleri hesaplar üzerinden yüksek yarar elde ettiklerine dair banka dekontları paylaşarak insanları yatırım yapmaya yönlendiren, itimat sağlamak için de ele geçirdikleri hesapların gerçek sahibi üzere davranan şebeke üyelerine yönelik operasyon yaptı.

DHA’nın haberine nazaran, İstanbul merkez olmak üzere Diyarbakır, Mersin ve Antalya’da çok sayıda adrese eş vakitli operasyonda 13 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 13 şüpheliden 1’i emniyetteki süreçlerinin akabinde hür kaldı. Adliyeye sevk edilen 12 şüpheliden ise 4’ü tutuklandı, 8’i isimli denetim koşuluyla hür kaldı.

Şüphelilerin çeşitli linkler göndererek gerçek bireylere ilişkin toplumsal medya hesaplarını ele geçirdikleri, daha sonra bu hesaplardan banka dekontları paylaştıkları, arkadaş listesindeki bireylere de hesabın gerçek sahibi üzere bildiriler atarak yüksek yarar vaadiyle yatırım yapmaya yönlendirdikleri, ikna ettikleri şahıslara de kendi yönetimlerindeki banka hesaplarına para yatırttıkları ortaya çıktı. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu