Blog

Torunlar’dan Boğaz’daki eski Monopol yerine otel, rezidans ve yalı projesi

Aziz Torun’un sahibi olduğu Torunlar Gayrimenkul Yatırım Paydaşlığı (GYO), Beykoz Paşabahçe Mahallesi’nde bulunan ve 2012 yılında özelleştirmeyle aldığı eski İnhisar Fabrikası yerine otel, rezidans ve yalılar inşa edecek.

Birgün gazetesinden İsmail Arı’nın haberine nazaran; Torunlar GYO’nun hazırlattığı rapora nazaran yeni pahası yaklaşık 2 milyar TL olan toprağa en çok üç katlı yapılar inşa edilecek. Torunlar’ın yakın vakitte inşaat çalışmalarına başlayacağı arazi toplam 70 bin metrekare büyüklüğünde. Toprağa yaklaşık 45 bin metrekare alanlı bir otel inşa edilecek.

Şirketin hazırlattığı raporda, “Konut olarak tasarlanan bloklardan Boğaz’a cepheli 5 adedinin bir bütün halinde yalı olarak, başka 5 blokun ise kat bazında rezidans daireler halinde pazarlanacak. Arazinin Boğaz kenarında olması, görünümlerinin bulunması ve yüzölçümü büyüklüğü dikkate alındığında ‘otel’ projesi geliştirilmesinin en uygun strateji olduğu düşünülmektedir” denildi. Böylelikle proje kapsamında yalı ve rezidansların dışında bir de 129 odalı bir otel yapılacak.

RUHSAT AK PARTİ DÖNEMİNDEN

Proje inşaatının 2,5 yıl süreceği, bu yıl yüzde 30’unun, 2024 yılında yüzde 40’ının, 2025 yılında ise geri kalan yüzde 30’unun yapılacağı, otelin 2025 yılı ortasında hizmete gireceği tabir edildi. Projenin inşaat ruhsatlarının ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) AK Parti periyodunda alındığı öğrenildi.

KAZIK ÇAKMASINA MÜSAADE VERİLDİ

Torunlar GYO, 2019 yılında da kelam konusu arazinin deniz kıyısına kazık çakmak için de Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan onay almıştı. Şirket, İstanbul Boğazı’nda yer alan toprağının önüne 170 adet çelik borudan oluşan kazık çakılacağını belirtmişti. Eski Monopol Fabrikası’na ilişkin mevcutta 2 bin 888 metrekare büyüklüğünde alana sahip iskele ve rıhtım alanı olduğu belirtilerek ilave kazıklar ile bin 46 metrekarelik alan artışı yapılacağı, bu formda iskele ve rıhtım alanının toplam 3 bin 935 metrekareye çıkarılacağı açıklanmıştı. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu