Blog

Türk-İş: Açlık sonu taban fiyatı geçti

Türk-İş, ocak ayına dair açlık ve yoksulluk hududunu açıkladı. Buna nazaran, açlık hududu 8 bin 864 lira olurken yoksulluk sonu da 28 bin 85 liraya yükseldi.

Türk-İş’in geçtiğimiz aralık ayı için açıkladığı açlık hududu, 8 bin 130 liraydı.

‘AÇLIK SONU İLE MİNİMUM FİYAT ORTASINDAKİ AÇIK ŞİMDİDEN 360 TL OLDU’

Ayrıca Türk-İş, bekar bir çalışanın aylık hayat maliyetinin ise 11 bin 557 lira olduğunu belirtti. Türk-İş’in araştırmasına nazaran, dört kişilik bir ailenin besin için yapması gereken minimum harcama fiyatındaki artış bir evvelki aya nazaran yüzde 9,02 oranında gerçekleşti.

Türk-İş’ten yapılan açıklamada, “Cumhuriyetin 100. yılının birinci ayında yıllık besin enflasyonu yüzde 108’e, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, istikrarlı ve kâfi beslenebilmesi için yapması gereken aylık besin harcaması meblağı olan ‘açlık sınırı’ ile ‘asgari ücret’ ortasındaki açık şimdiden 360 TL’ye gelmiş oldu” denildi.

Açıklamada, “Net minimum fiyat patron ve hükümet oy çokluğuyla aylık net 8 bin 506 TL olurken yıllık temelde yüzde 100’lük bir artış yapılmış oldu. Lakin açlık hududu bu süreçte yüzde 108’lik bir artış gösterdi ve aslında bu artırım 2022 yılı içinde aylarca sürmüş olan alım gücü kayıplarını ortadan kaldırmış olmadı. İçerisinde olduğumuz yeni yıl yeni alım gücü kayıpları ile başlamış oldu” sözlerine yer verildi. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu