Blog

Türkiye depremzedelere yardım için seferber oldu

Türkiye, bu sabaha sarsıntıyla uyandı. Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı’nın bilgisine nazaran sabah saat 04.17’de Maraş’ın Pazarcık ilçesinde 7,4 büyüklüğünde, Kandilli Rasathanesi’nin aktardığına nazaran ise Antep’in Şehitkamil ilçesinde 7,5 büyüklüğünde zelzele gerçekleşti.

10 vilayette hissedilen zelzele, pek çok binanın yıkılmasına neden oldu. Binalarda enkaz altındakiler için arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Bir yandan da Türkiye çapında STK’ler, siyasi parti temsilcilikleri ve belediyeler zelzele bölgelerine yardım gönderiyor.

DESTEK TAKIMLARI YOLA ÇIKTI

Etimesgut’taki Türk Kızılay Afet Operasyon Merkezi’nde Genel Lider Kerem Kınık başkanlığında toplanan Türk Kızılay takımları, zelzele bölgesindeki arama kurtarma ve uyum çalışmalarını sürdürüyor. Burada, AA muhabirine açıklama yapan Türk Kızılay Genel Lideri Kerem Kınık, tüm takımları bölgeye sevk ettiklerini söyledi.

İBB: HATAY’A YARDIMDA BULUNACAĞIZ

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu toplumsal medyadan yaptığı paylaşımla, AFAD uyumuyla İBB’nin Hatay’a yardımda bulunmasına karar verildiğini söyledi. Yardım gruplarının AKOM’dan Hatay’a hakikat yola çıktığı bilgisini paylaştı.

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ: KURTARMA GRUPLARI HAREKETE GEÇTİ

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer de toplumsal medya hesabından geçmiş olsun bildirisi paylaşarak, İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı kurtarma gruplarının yardım ve dayanak için harekete geçtiğini bildirdi.

OSMANİYE BELEDİYESİ: 38 İŞÇİ BÖLGEYE SEVK EDİLDİ

Osmaniye Belediyesi de yardım gruplarını yola çıkardığını duyurdu. Buna nazaran, 6 araç ve 38 arama kurtarma çalışanını sarsıntı bölgesine sevk etti. Bir adet tam donanımlı arama kurtarma aracı, bir adet arazi tipi kurtarma aracı, bir işçi taşıyıcı otobüs, üç adet pikap yük materyal donanım aracı ve 38 kişilik arama kurtarma çalışanı, sabahın birinci ışıklarında sarsıntı bölgesine gerçek yola çıktı.

IĞDIR VALİLİĞİ: 50 İŞÇİ GÖNDERDİK

Iğdır Valiliği ve AFAD Iğdır Vilayet Müdürlüğü’nün uyumuyla sarsıntı bölgesindeki çalışmalara takviye olmak için Iğdır AFAD, UMKE ve itfaiye gruplarından oluşan birinci etapta 10 araç 50 işçi gönderildi.

AHBAP DERNEĞİ: YOLA KOYULDUK

Ahbap Derneği’nin kurucusu Haluk Levent, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımla sarsıntıdan etkilenen bölgelere gideceğini söyledi. Levent, ayrıyeten vilayet valilikleri ile görüşülmeden yardım gönderilmesi konusunda da ihtarda bulundu: “Tüm kentler zelzele bölgesine geri takviyeye çağrıldı. Ayrıyeten Ahbap arama kurtarma yola koyuldu. Ben de liderleri olarak bölgeye gidiyorum. Bu türlü bir felakette bu ülkeye kötülük yapmak istemiyorsanız lütfen ancak lütfen kentin valilikleri ile görüşmeden yardım yollamayın. Her şey tıkanıyor. Şimdiden ‘şu kadar kamyon yollayalım, şuraya şunu yollayalım’ üzere tweetler gördüm. Yapmayın, etmeyin, çalışmalar felç oluyor sonra” dedi.

İYİ PARTİ: EŞYA YARDIMINDA BULUNACAĞIZ

İYİ Parti Aydın Genlik Kolları da zelzele bölgesine giderek battaniye, yorgan üzere eşya yardımında bulunacağını belirtti. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu