Blog

Türkiye’nin kabul etmediği asbestli gemi batırıldı

Brezilya’dan geçen yaz söküm emeliyle Aliağa’ya gitmek üzere yola çıkan lakin tonlarca asbest barındırdığı için etraf örgütlerinin büyük reaksiyonuna neden olan ve davetlerin akabinde Türkiye’ye girişi yasaklanan eski askeri uçak gemisi, Atlas Okyanusu’nda batırıldı.

DW Türkçe’nin aktardığına göre Brezilya Donanması, “NAE Sao Paulo” isimli geminin cuma günü öğlenden sonra kıyıdan 350 kilometre açıkta ve yaklaşık 5 bin metre derinlikte “planlı ve kontrollü” bir biçimde batırıldığını duyurdu.

Tonlarca asbest, ağır metal ve zehirli husus içeren geminin denizde batırılması etraf örgütlerince protesto edildi. Greenpeace ve Sea Shepherd, Brezilya’nın gemiyi batırarak üç milletlerarası muahedeyi ihlal ettiğini ileri sürdü. Açıklamada geminin taşıdığı zehirli unsurların deniz hayatına ve kıyı topluluklarına “hesaplanamaz” ziyanlar vereceği belirtildi.

Brezilya Donanması daha evvel yaptığı açıklamada “su yüzeyinde kalma şartlarının berbatlaşması ve denetimsiz biçimde batmasının kaçınılmaz olması” sebebiyle geminin planlı halde batırılmasından öbür bir seçenek olmadığını söz etmişti.

Donanma, geminin batırılacağı noktanın seçiminde “seyrüsefer ve etraf güvenliğinin”, “kamu sıhhati, balıkçılık faaliyetleri ve ekosistemlere olan tesirlerin hafifletilmesinin” dikkate alındığını belirtmişti. Brezilya’dan römorkörle Avrupa’ya çekilen gemi, Türkiye’nin geçen ağustos ayında getirdiği giriş yasağı üzerine Cebelitarık Boğazı’ndan geri dönmüştü. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu