İnternet

Twitter mahzuru, Türkiye’de VPN kullanımını nasıl etkiledi? Sayılar inanılmaz…

Çarşamba günü Türkiye’den Twitter’a erişimin kısıtlanmasının akabinde, VPN hizmetlerinin kullanımının önemli ölçüde arttığı belirtildi. Twitter’a erişim kısıtlaması, on binlerce kişinin hayatını yerle bir eden ve çok sayıda insanın vefatına sebep olan sarsıntılardan iki gün sonra uygulandı.

TechRadar’ın haberine nazaran, piyasadaki VPN hizmetlerinden biri olan Proton VPN, kullanımda yaşanan değerli artışı gözler önüne serdi. Saatlik kayıtlardaki tepe, normal düzeylerin %30.000 üzerine çıkarak dünyanın geri kalanından gelen kayıtları gölgede bıraktı.

Resmi bir açıklama yapılmamış olsa da NetBlocks, Twitter yasağının felaketle ilgili yanlış bilgilerin yayılmasının (dezenformasyon) önlemesi için uygulandığına inanıyor.

Şu anda kısıtlama kaldırılmış olsa da, Proton kullanımı Türkiye’deki alışılagelmişin on katı üzerindeki düzeylerde kalmaya devam ediyor.

Proton’un kurucusu ve CEO’su Andy Yen, “Ücretsiz, sansürsüz bir internete erişimi sürdürmek çok önemli” dedi ve ekledi: “İnsanların arkadaşlarıyla, sevdikleriyle ve daha geniş toplulukla bilgi paylaşmak için çevrimiçi platformlara güvendiği kriz vakitlerinde daha da değer kazanıyor.

Yen, Türkiye bilgilerinin İran’daki protestoların birinci günlerinde kaydedilen datalarla de örtüştüğünü söylüyor.

Kaynak: Chip

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu