Blog

Ukrayna’dan ’24 Şubat’ savı: Rusya, büyük bir hücum hazırlığında

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, Rusya’nın yeni ve büyük bir akın hazırlığında olduğunu ileri sürdü ve bunun 24 Şubat’ta başlayabileceği konusunda uyardı. Reznikov, Moskova’nın binlerce asker topladığını ve geçen yıl başlayan askeri operasyonun yıldönümü hasebiyle ‘bir şeyler deneyebileceğini’ söyledi. Reznikov’a nazaran mümkün bir akın, Rusya’da 23 Şubat’ta ordunun zaferlerinin kutlandığı Vatan Savunucuları Günü’nün çabucak sonrasına denk gelecek.

Savunma Bakanı Reznikov, Moskova’nın olası taarruz için yaklaşık 500 bin asker seferber ettiğini öne sürdü. Eylül ayında, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, ülkenin ‘toprak bütünlüğünü’ sağlamak için gerekli olduğunu söylediği yaklaşık 300 bin askerden oluşan genel bir seferberlik ilan etmişti. Ama Reznikov, Ukrayna’da görevlendirilen gerçek asker sayısının çok daha yüksek olabileceğini lisana getirdi. Reznikov, Fransız BFM kanalına, “Resmi olarak 300 bin ilan ettiler ancak bizim değerlendirmelerimize nazaran çok daha fazla” dedi. Reznikov’un açıklamaları, Ukrayna istihbaratının Putin’in askeri kuvvetlerine bahar bitmeden Donbass’ı ele geçirme buyruğu verdiğini sav etmesinin akabinde geldi.

FÜZE APARTMANA İSABET ETTİ, 3 KİŞİ ÖLDÜ

Öte yandan, Ukrayna’nın Kramatorsk kentinde bir Rus füzesi bir apartmana isabet etti, en az üç kişi öldü. Kurtarma takımları enkaz altında hayatta kalanları arıyor. Vali, Donetsk bölgesindeki kentteki akında yedi kişinin de yaralandığını açıkladı.

Kurtarma grupları enkazı taradıkça meyyit sayısının artması bekleniyor. Zelenski toplumsal medya hesabından taarruzla ilgili olarak “Rus terörizmini durdurmanın tek yolu onu yenmektir. Tanklarla. Savaş uçaklarıyla. Uzun menzilli füzelerle” tabirlerini kullandı. (BBC Türkçe)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu