Blog

Ulusal Eğitim Bakanlığı’ndan 81 ile yemek kılavuzu

Ulusal Eğitim Bakanlığı, 6 Şubat’ta başlayacak ve yüklü olarak okul öncesi öğrencilerini kapsayacak ‘ücretsiz yemek’ uygulamasına ait 81 ile kılavuz gönderdi.

YEMEKLER DENETİM EDİLECEK

DHA’nın haberine nazaran, Ulusal Eğitim Bakanlığı, 2022-2023 eğitim öğretim yılı ikinci devrinde fiyatsız yemekten faydalanan öğrenci sayısını 5 milyona çıkarmayı hedefliyor. 6 Şubat’ta başlayacak ve yüklü olarak okul öncesi öğrencilerini kapsayacak fiyatsız yemek uygulamasının yöntem ve temellerinin belirlendiği ‘Yemek/Beslenme Hazırlama ve Dağıtımı Kılavuzu’ 81 ile gönderildi.

Buna nazaran ana sınıfı bulunan ilkokullarda ve yatılı bölge ortaokullarında eğitim alan gündüzlü öğrenciler de hizmetten yararlanabilecek. Başka okullar için de hazırlıklar kısa müddette tamamlanacak ve fiyatsız yemek hizmeti daima hale getirilecek. Okul mutfağında yemek hazırlayacak anaokulları ve bünyesinde ana sınıfı bulunan kurumların mutfak muhtaçlıkları için bütçe tahsisi yapıldı. Kendi mutfağında yemek hazırlama imkanı olmayan okullar için ise bakanlığa bağlı meslek liseleri, öğretmenevleri ve yemek hazırlayan kamu kurumları devreye alınacak.

Kılavuz ile menü idaresi, besin güvenliği ve hijyen uygulamaları, tedarik ve depolama, hazırlama ve pişirme, yemeğin dağıtımı ve servis sonrası süreçler konusunda okullar idareleri bilgilendirildi. Buna nazaran; sağlıklı beslenme odaklı menüler oluşturulurken, süt eserleri, et, yumurta, kuru baklagiller ve yağlı tohumlar, ekmek ve tahıllar kümesi, zerzevat ve meyveler kümesi menülerde bulunacak. Ayrıyeten okullara gönderilen yemekleri denetim etmesi için her vilayet ve ilçede kurul kurulacak. Müdür yardımcısı yahut şube müdürü başkanlığında oluşturulacak komitelerde en az bir anaokulu müdürü, bir ana sınıfı müdürü ve beslenme üreten okul müdürü vazife alacak. Komite, fiyatsız yemek uygulamasına ait tüm süreçleri denetim edecek.

UYGULAMA 6 ŞUBAT PRESTİJİ İLE BAŞLAYACAK

Hizmetten yararlanması hedeflenen 5 milyon öğrenci için velilerinden müsaade dokümanı alınacak ve rastgele bir alerjisi ya da hassasiyeti olan öğrenciler tespit edilecek. Beslenme konusunda özel durumu olan öğrencilere uygun yemek programları hazırlanacak. Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, eğitim öğretim yılının başında 1,5 milyon öğrencinin fiyatsız yemekten faydalandığını, bu sayının 1,8 milyona çıkartıldığını ve ikinci devirden itibaren sayının 5 milyona çıkartılmasının hedeflendiğini bildirdi. Özer, “Böylece eğitimde fırsat eşitliğinin artırılması konusunda somut bir adım daha atmış olacağız. Burada yükü okul öncesine vereceğiz. Resmi okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden tüm okul öncesi eğitim kurumlarındaki çocuklarımıza haftanın 5 günü, günlük bir öğün beslenme verilmesi uygulamasını, 6 Şubat prestijiyle başlatıyoruz” tabirlerini kullandı.

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu