Blog

UNICEF: Zelzelede binlerce çocuk ölmüş olabilir

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Türkiye ve Suriye’de büyük yıkıma sebep olan zelzele ve artçı sarsıntıları nedeniyle binlerce çocuğun hayatını kaybetmiş olabileceğini duyurdu. UNICEF Sözcüsü James Elder, “Dün, Türkiye’nin güneyini ve Suriye’nin kuzeyini dün sabah vuran zelzeleler binlerce çocuğu öldürmüş olabilir” dedi.

‘SICAKLIKLAR DONMA NOKTASININ ALTINA DÜŞÜYOR’

Depremlerin akabinde UNICEF’ten yapılan açıklamada, binlerce çocuk ve ailenin hayati risk ile karşı karşıya olduğu belirtilmişti. Meyyit sayılarının artmasından telaş edildiğini aktaran kuruluşun açıklamasında, “Sıcaklıkların sistemli olarak donma noktasının altına düştüğü, dondurucu kar ve yağmur yağışının yaygın olarak yaşandığı bir periyotta, binlerce meskenin yıkılmış olması, ailelerin meskenlerinden olması ve insanların açık hava şartlarına maruz kalması muhtemeldir” denildi.

‘RİSKLER ARTTI’

UNICEF Genel Yöneticisi Catherine Russell, ise şu açıklamalarda bulunmuştu: “Türkiye ve Suriye’den gelen manzaralar yürekleri kesimler nitelikte. Birinci zelzelenin sabahın erken saatlerinde, pek çok çocuğun derin uykuda olduğu sırada meydana gelmesi, durumu daha da tehlikeli hale getirirken, artçı sarsıntılar devam eden riskleri daha da arttırdı. Kalbimiz ve kanılarımız, bilhassa sevdiklerini kaybeden yahut yaralananlar başta olmak üzere sarsıntıdan etkilenen çocuklar ve ailelerle birlikte. Acil önceliğimiz, bu çocukların ve ailelerin muhtaçlık duydukları takviyeye bir an önce ulaşmalarıdır.” (DIŞ HABERLER)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu