Blog

Uyuşturucu kaçakçılığından yargılanan Ali Osman Akat beraat etti

Kolombiya’dan ‘kozmetik eser’ ismi altında uyuşturucu ticareti yaptığı suçlamasıyla geçen aralık ayında tutuklanan, mayıs ayında isimli denetim kuralıyla tahliye edilen eski Türk-Amerikan İş Adamları Derneği Genel Lideri Ali Osman Akat’ın “uyuşturucu yahut uyarıcı unsur ithal etme” suçlamasıyla yargılandığı davada karar çıktı.

Mahkeme, sanık Ali Osman Akat’ın da ortasında bulunduğu 5 sanığın beraatına hükmetti, 1 sanığı ise 25 yıl mahpus cezasına çarptırdı.

DHA’nın haberine nazaran İstanbul 17.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuklu sanıklar Süleyman Yekenkunrul ve Tevfik Akan Atak hazır bulundu. Mahkemeye tutuksuz sanıklar Sarra Chouıekh ile Ali Karataş da sanık avukatlarıyla birlikte katıldı.

‘HUKUKA UYGUN KANIT BULUNAMADI’

Alınan savunmaların ve beyanların akabinde kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklar Ali Osman Akat, Sarra Chouıekh, Ali Karataş, Mustafa Güldiken ve Süleyman Yekenkunrul’un “uyuşturucu yahut uyarıcı unsur ithal etme” cürmünden kuşku hudutlarını aşan, kesin, inandırıcı ve hukuka uygun kanıt elde edilemediği gerekçesiyle beraatına karar verdi. Heyet ayrıyeten, sanık Yekenkunrul’un tahliyesine de hükmetti.

Mahkeme, sanık Tevfik Akan Atak’ı ise ‘uyuşturucu yahut uyarıcı husus ithal etme’ cürmünden neticeten 25 yıl 3 ay 22 gün mahpus cezasına ve 262 bin 500 lira isimli para cezasına çarptırdı. Ayrıyeten sanığın tutukluluk halinin de devamına karar verildi.

Ali Osman Akat’ın, içişleri Bakanı Süleyman Soylu ve birçok siyasetçi ile fotoğrafları ortaya çıkmıştı.


135 YILA KADAR MAHPUSU İSTENİYORDU

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, şüphelilerin uyuşturucu hususları yurt dışından Türkiye’ye sokarak hata işledikleri kaydedildi. Hazırlanan iddianamede, şüpheliler Ali Osman Akat, Tevfik Akan Atak, Süleyman Yekenkunrul, Ali Karataş, Sarra Chouıekh ve Mustafa Güldiken’in “uyuşturucu ve uyarıcı unsur ithal etme” hatasından 90’ar yıldan 135’er yıla kadar mahpus cezası talep ediliyordu. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu