Blog

Yıkılacak olan Dışkapı Hastanesi önünde aksiyon: Hastaneler halkındır

Nur Kaplan

ANKARA – Ankara’da milyonlarca hastaya hizmet veren iki kamu hastanesi için yıkım kararı tezi sağlıkçıları harekete geçirdi. Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Sami Ulus Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Bayan Doğum Hastanesi’nin yakın vakitte yıkılacağını duyuran Hastanemi Açın Platformu üyeleri, Dışkapı Hastanesi önünde bir ortaya gelerek “Hastaneler halkındır, kapatılamaz” sloganıyla hareket yaptı.

Hastanemi Açın Platformu üyeleri, Dışkapı Hastanesi’nin 15 Şubat’ta “Yenileme” ismi altında kapatılmak istendiğini, “Yenisini Yapacağız” denilen hastanenin 2023 yılı Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programı’nda yer almadığını açıkladı.

‘SAĞLIK HAKTIR SATILAMAZ’

Dışkapı Hastanesi’nin bahçesinde toplanan çok sayıda doktor, hastane çalışanı, Altındağ halkı ve demokrat kitle örgütü temsilcileri, “Hastaneler halkındır, kapatılamaz” pankartı ardında toplandı. Dışkapı Hastanesi’nde toplananlar, “Hastaneler halkındır satılamaz” “Sağlık haktır satılamaz” sloganları attı.

‘HASTANE 15 ŞUBAT’A KADAR BOŞALTILACAK’

Mimarlar Odası Ankara Şube Lideri Tezcan Karakuş Candan, kamu hastanelerine verilen tüm bu ziyanlar Etlik Kent Hastanesi’nin hizmet alim garantilerine yetmediğini, hedeflenen doluluk oranına ulaşılamadığı için ‘saldırıların’ devam ettiğini söyledi. Candan, şunları kaydetti:

“İlk sefer Sıhhat Bakanı’nın TBMM’deki 2023 yılı Bütçe konuşmasında resmi ağızlardan dillendirilmişti, Dışkapı ve Sami Ulus Hastaneleri’nin yıkılması isteniyor. Bu iki hastanemizin 15 Şubat’a kadar boşaltılacağı söz ediliyor. Doktorlarımız, sıhhat çalışanlarımız huzursuz, yarınlarını göremez oldular, aylardır kaçan huzurları tamamıyla külfete dönüştü. Hastalarımız bu hastanelerimiz olabildiğine zayıflatıldığı halde buralara gelmeye devam ediyorlar, zira kolay erişiyorlar, hizmeti daha kolay alıyorlar. Tüm bunlar kent hastanelerinde çok güç.”

‘BANA SORDUNUZ MU?’

Sağlık hizmeti alan bir bayan aksiyona, “Ben halktan biri olarak konuşmak istiyorum” diyerek aksiyona dayanak verdi. “Çalışırken, alışveriş yaparken, vergi alındı. Emekli olduk tekrar vergi alındı. Bizim vergilerimizle yapılan bu hastaneye bir bakar mısınız. Betonunda bir tane çatlak var mı? Boyasızdır, boyayın. Camlarını yapın. Bizim hekimlerimizi, hemşirelerimizi, yoluna kurban olduğumuz sıhhat işçilerinin hakkını yemeye kimin hakkı var?” sözlerini kullanan kişi şöyle devam etti:

“Bana sordunuz mu? Ben halkım. Bana uymaya sen mecbursun. Ben sana uymaya mecbur değilim. Sen seçilerek beni temsil etmeye gelmiş bir vatandaşsın. Yapılan kent hastanelerinde hekimler labirent üzere kendileri bulamıyor ameliyathaneleri. O kadar üzücü. Para için, birilerine yalakalık yapmak için bunlar yapılmaz.”

‘KAMU HASTANELERİNE YATIRIM’

“Hastanelerimizin yıkılma münasebeti olarak ‘eski’ oldukları dillendiriliyor. Binaların eskimiş ve bakımsız olması tabi ki hastaların, sıhhat çalışanlarının, halkın değil, yıllardır ‘nasıl olsa kent hastanesi yapıyoruz, buraları yıkacağız’ diyen siyasi iktidarın suçudur” diyen Candan, kamu hastanelerine yatırım yapılması ve yenilenmesinin istendiğini tabir etti.

Mimarlar Odası Ankara Şube Lideri Tezcan Karakuş Candan, şunları kaydetti:

“ENDİŞELERİMİZ ARTIYOR: Yıkılıp yerine yenisi yapılacak” deniyor. Bu mevzuyu birinci duyduğumuzdan beri kuşkulanıyoruz. Haksız mıyız? Mevcut siyasi iktidarın kent hastaneleri üzere hizmet alım garantili kamu özel işbirliği projeleri için bu ülkenin hangi kıymetlerini yok ettiğini çok güzel hatırlıyoruz. Tahminen de en çarpıcısı İstanbul Atatürk Havaalanı’dır. O güzelim havaalanının nasıl adım adım sistematik biçimde yeni havaalanı uğruna katledildiğini unutmuyoruz. Gerçekten geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanlığı 2023 Yatırım Programı yayınlandı. Sami Ulus ve Dışkapı Hastaneleri’nin yerine yapılacağı, Onkoloji Hastanesi’nin yanına yapılacağı söylenen yeni hastanenin yatırım programında olmadığını görüyoruz! Haklı çıkmaktan yorulduk, mevcut hastanelerimizi yok etmek ve kent rantı yaratmak hevesinden vaz geçmeyen bir siyasi iktidar ile karşı karşıyayız. Altındağ Belediye Meclisi’nden bu hastanelerin yerleri için alınan harika yükseklik ve emsal artışlarının, 16 kat yüksekliğe kadar çıkabilecek, 2,5 ve 4 emsal kapalı alan kararlarının ne için kullanılacağı ise tamamen soru işaretine dönüşüyor, telaşlarımızı artırıyor.

HASTANELERİN YIKILMASINI REDDEDİYORUZ: Olmaz, kabul etmiyoruz. “Kısmen taşıyoruz” diyerek kamuoyunu yatıştırmaya çalıştığınız, içini boşalttığınız hastanelerimizi dört ay sonra kapatıp yıkmanıza müsaade vermiyoruz. Hastalarımızı, doktorlarımızı, sıhhat çalışanlarımızı daha fazla mağdur etmenize “hayır” diyoruz. Türkiye üç ay sonra kritik bir seçime gidiyor. Seçimin çabucak öncesinde yangından mal kaçırır üzere en değerli hastanelerimizi boşaltıp yıkmanızı düzgün niyetli bulmuyor, reddediyoruz. İçinizdeki niyetleri biraz durdurun, bu hastanelerimizin nasıl planlanacağına yeni gelen siyasi iktidar karar versin, biz de onlara taleplerimizi anlatalım. Hastanelerimizi kapatmayın, yıkmayın, yatırım yapın, güçlendirin, yenileyin. Her işin başı rant değil sıhhat olsun.”

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu