Blog

Yılmaz Özdil’e beraat kararı

Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ebubekir Sifil’e, ‘Yobazın Tehdidi’ başlıklı köşe yazısında hakaret ettiği savıyla 4 yıla kadar mahpusu istenen Gazeteci-yazar Yılmaz Özdil’in beraatine karar verildi.

DHA’nın haberine nazaran; İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuksuz yargılanan Yılmaz Özdil ile şikayetçi olan Ebubekir Sifil katılmadı.

Duruşmada kelam alan Sifil’in avukatı Mehmet Akif Mavi, “Bu üzere tabirlerin cürüm çerçevesinden çıkarılması, köşe müelliflerine herkesi aşağılama ve kelamla saldırma imkanının yargı eliyle sunulması manasına gelir. Sanığın cezalandırılmasını talep ederiz” dedi.

Yılmaz Özdil’in avukatı Fahri Emeksiz ise “Müvekkil muhakkak cürüm sürece kastıyla hareket etmemiştir, gazetecidir. Hasebiyle basın ve tabir özgürlüğü çerçevesinde beraat kararı verilmesini talep ederiz” diye konuştu.

Mahkeme, cürmün ögeleri oluşmadığı gerekçesiyle Yılmaz Özdil’in beraatına karar verdi.

4 YILA KADAR MAHPUSU İSTENİYORDU

Yılmaz Özdil, kendisi için, “Öldüklerinde cesetleri mescitlerimize sokulmasın” diyen Yalova Üniversitesi Öğretim Üyesi Ebubekir Sifil’e yönelik, “Yobazın tehdidi” başlıklı yazı kaleme almıştı. Sifil de Yılmaz Özdil’in, bu yazıda kendisine hakaret ettiğini öne sürerek şikayetçi olmuştu.

Şikayet üzerine savcılıkça, taraflar ortasında uzlaşma sağlanamaması üzerine dava açılmıştı. İddianamede, Ebubekir Sifil’in avukatı tarafından verilen şikayet dilekçesinde, Yılmaz Özdil’in 13 Aralık 2020’de bir televizyon programında yağmur duası hakkında aşağılayıcı ve alaycı tabirler kullandıklarını öne sürdüğünü belirtti. Dilekçede ayrıyeten Özdil’in 19 Aralık 2020’de Sözcü Gazetesi’nde “Yobazın Tehdidi” başlıklı köşe yazısında kullandığı tabirlerin tenkit ve söz özgürlüğüyle alakası bulunmadığı argüman edildi. İddianamede, yazıdaki sözlerin şikayetçinin onur, gurur ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte olduğunu, basın ve tabir özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği belirtildi. Yılmaz Özdil hakkında ‘Zincirleme olarak basın-yayın yoluyla hakaret’ kabahatinden 6 aydan 4 yıl 1 aya kadar mahpus isteniyordu. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu