Blog

Yunanistan’da çalışanlar Türkiye için sarsıntı yardımı topluyor

Merkez üssü Maraş olan zelzelelerin akabinde arama-kurtarma çalışmaları sürerken, pek çok noktada yardım kampanyaları düzenleniyor. Bu kampanyalardan biri de, sabah saatlerinden itibaren Yunanistan’da çalışanlarca örgütleniyor.

Yunanistan Mücadeleci Çalışanlar Cephesi (PAME) tarafından başlatılan kampanya, acil gereksinim eserlerini bir ortaya getirip Türkiye’deki depremzedelere ulaştırmayı amaçlıyor. Battaniyeden tıbbi eserlere kadar yardımların toplanacağı çok fazla merkez kurulduğunu duyuran PAME’nin Milletlerarası Sorumlusu Nikolas Theodorakis ile detayları konuştuk.

‘TÜM YUNANİSTAN’DAN TELEFON ALIYORUZ’

“Öncelikle durumu görebilmek için Türkiye’deki sendikalarla bağlantı kurduk. Sabahın en erken saatlerinde bir ortaya geldik. Durumun ciddiyeti ve felaketin büyüklüğü hakkında bilgilendirildik” diyen Theodorakis, daha evvel yaşanan gibisi durumlar nedeniyle deneyimlerinin olduğunu söyledi. Theodorakis, şu sözleri kullandı: “Yunanistan ve Türkiye’nin halkları sarsıntılardan ve başka felaketlerden daima etkilendi. Bu üzere bir durumda acil sıkıntıları çözebilmek, gereksinimleri karşılayabilmek için emekçilerden personellere dayanışma ve dayanağın gerekli olduğunu biliyoruz. Mesela, geçtiğimiz yaz büyük orman yangınlarında beşerler konutlarını kaybettiklerinde Yunanistan’da da gibisi şeyleri yaşadık.”

Depremin akabinde Yunanistan’daki sendikaları aradıklarını aktaran Theodorakis, ülkenin dört bir yanından telefon aldıklarını lisana getirdi: “En çok gereksinim duyulan maddi şeyleri biriktirmeye başladık ve bir an evvel Türkiye’ye göndermeyi amaçladık. Tıpkı vakitte bu halihazırda devam eden bir durum olduğu için tüm Yunanistan’daki farklı sendikalardan telefonlar aldık, almaya da devam ediyoruz. Nasıl yardım edebileceklerini soruyorlar. Mesela Yunanistan’dan tabipler, gidip alandaki tabiplere yardım edebilmenin imkanlı olup olmadığı ihtimalini araştırıyor. Yapabileceğimiz her şeyi yapacağız.”

‘YETKİLİLERLE İRTİBAT HALİNDEYİZ’

Theodorakis, kendilerine ulaşan aramalar hakkında ise şöyle konuştu: “Böylesi durumlarda yaşananları varsayım etmeye çalışıyoruz. Hâlâ en iyiyi diliyoruz lakin durumun çok berbat olduğunun da farkındayız. Bu durumda en içten dileklerimizi, hislerimizi sevdiklerine kavuşmayı isteyenlere gönderiyoruz. Birçok insanın hissi öncelikle bu türlü. Sendikalarda birinci sorduğumuz soru, nasıl bir durumla karşı karşıya olduğumuz oldu. İkinci olaraksa direkt yardımın nasıl mümkün olabileceğini ele aldık.”

Sendika temsilcisi, yardımları biriktirme kademesinde olduklarını lakin Türkiye’den sendikalar ve yetkilerle irtibat halinde olduklarını söyledi. Theodorakis, yardımları adalar üzerinden Türkiye’ye ulaştırma imkanlarının olduğunu tabir etti: “İhmal dahilindeki seçenekleri denemek üzere çeşitli temaslarda bulunduk. Yardımlar, en erken 8 Şubat’ta toplanmış olacak. Daha evvel gibisi kampanyalar yapmıştık. Filistin ya da Sırbistan üzere doğal afetlerden etkilenen bölgeler için de bu türlü bir süreç yürütmüştük. Toplayacağımız malzemelere ve toplanacak yerlere nazaran bu süreci işleteceğiz. Örneğin, şayet mümkün olursa yardımları adalardan direkt Türkiye’ye götürmek bir seçenek olabilir. Samos, Kos ve Midilli adalarındaki inisiyatiflerden, karşıdaki mahallî sendikalara ulaştırmak üzere. Onlar için tahminen direkt İzmir üzere merkezi bir yardım toplama alanına direkt olarak getirmek daha kolay olabilir. İleriki günlerde yardım ölçüsüne nazaran daha ayrıntılı bir plan yaparak önümüzü görmüş olacağız. Bu sürecin nasıl örgütleneceğine dair, Türkiye’deki tüm sendikalar ve yetkili merciiler ile bağlantı halindeyiz.”

‘KARDEŞLERİMİZ İÇİN ELİMİZDEN GELEN NEYSE ONU YAPACAĞIZ’

Yunanistan’ın personelleri olarak Türkiye’deki depremzedelerin yanında olduklarını söyleyen Theodorakis, şöyle devam etti:

“Bu üzere trajedilerde, en çok eziyeti fakirler ve personeller çekiyor. Ama böylesi zorluklarda biliyoruz ki bir ortaya gelebiliriz, dayanışma gösterebiliriz, halkların gücünü gösterebiliriz. Yunanistan’ın ve öbür tüm ülkelerin emekçileri olarak, Türkiye ve Suriye’de sarsıntıdan etkilenenlerin yanındayız. Yunanistan’dan dayanak olabilmek için elimizden ne gelirse yapacağız. Biliyoruz ki, biz kardeşiz ve tekrar biliyoruz ki onlar da bize pek çok defa yardım ettiler.”

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu